برگزاری مجموعه مسابقات کتابخوانی هشت بهشت با هدف ترویج و گسترش فرهنگ کتابخوانی


 1399/08/17 |  تعداد بازدید : 1129 بار


برگزاری مجموعه مسابقات کتابخوانی هشت بهشت با هدف ترویج و گسترش فرهنگ کتابخوان

در قالب طرح مجموعه «مسابقات کتابخوانی هشت بهشت» هر ماه یک کتاب و یک مسابقه برگزار می‌شود و هر مسابقه ۲۴ برگزیده خواهد داشت.

به گزارش اداره کل فرهنگی و اجتماعی دانشگاه تهران؛ اهمیت کتاب و کتابخوانی را باید با اقدامات خلاقانه و نوآورانه در جامعه ترویج داد و کارشناسان و مسئولان فرهنگی هم باید تدابیر ویژه‌ای توأم با ابتکار، اندیشه، خلاقیت و نوگرایی بیندیشند تا نوجوانان، جوانان و دانشجویان بیشتر با مقوله کتاب و مطالعه آشنا شوند.

از این رو معاونت فرهنگی سازمان جهاد دانشگاهی تهران با همکاری و مشارکت معاونت فرهنگی اجتماعی دانشگاه تهران طرح «مسابقه کتابخوانی هشت بهشت» را با هدف ترویج و گسترش فرهنگ کتابخوانی در میان دانشجویان اجرا می‌کند.

در قالب طرح مجموعه «مسابقات کتابخوانی هشت بهشت» هر ماه یک کتاب و یک مسابقه برگزار می‌شود و هر مسابقه ۲۴ برگزیده خواهد داشت (به ازای هر ۱۵۰ شرکت‌کننده ۴ برگزیده). پس از برگزاری ۸ مسابقه طی یکسال جایزه ویژه ۸ بهشت به ۸ برگزیده‌ای تعلق می‌گیرد که طی این مدت (۸ دوره مسابقه) بیشترین امتیاز را کسب کرده باشند.

گفتنی است؛ «مسابقه کتابخوانی هشت بهشت» در نخستین سال اجرا برای دانشجویان دانشگاه‌های استان تهران و البرز برگزار می‌شود و در دومین سال همه دانشجویان دانشگاه‌های سراسر کشور می‌توانند در این مسابقات شرکت کنند. همچنین ثبت‌نام و آزمون این مسابقه به صورت آنلاین است و دانشجویان دانشگاه‌های سراسر کشور می‌توانند در این مسابقه آنلاین شرکت کنند. جایزه ویژه پایان دوره به ارزش ۵ میلیون ریال برای ۸ برگزیده نهایی در نظر گرفته شده است و برای ایجاد رقابت عادلانه‌تر برای شرکت‌کنندگان در این طرح، امکان کسب امتیاز به سه روش‌ فراهم شده است.

شرکت در هر مرحله آزمون و کسب امتیاز در آن با پاسخ به پرسش‌های آزمون (هر مرحله مسابقه حداکثر ۱۰۰ امتیاز)، معرفی شرکت‌کنندگان جدید (هر نفر جدید ۱ امتیاز، حداکثر ۱۰۰ امتیاز) انجام می شود که برای معرفی شرکت‌کنندگان جدید باید نام کاربری خود را به عنوان کد معرف در اختیار معرفی‌شوندگان قرار دهید همچنین شرکت در نظر سنجی‌های پایان هر آزمون (شرکت در هر نظرسنجی ۲ امتیاز) از آن جمله است.

شایان ذکر است؛ این طرح هر سال با بررسی‌های میدانی و مطالعاتی هشت عنوان کتاب که مطالعه آن برای نسل جوان دانشجو ضروری است شناسایی و با برنامه‌ریزی دقیق زمینه معرفی آن آثار و برگزاری مسابقه کتابخوانی فراهم می‌شود. کتاب‌ها با رعایت شاخص‌های فرهنگی، دینی ، اجتماعی، سیاسی و اخلاقی تأکید شده انتخاب می‌شوند. همچنین تناسب کتاب با شعار سال تعیین شده، قالب‌های رمان، داستان و خاطره و ... از ترجیحات و ملاحظات در انتخاب کتاب است.

با در نظر گرفتن شاخص‌های فوق و با استفاده از نظر کارشناسان کتاب‌های «علی از زبان علی» برای نخستین مرحله مسابقه در اردیبهشت ماه، «جوان و انتخاب بزرگ» جهت مطالعه دانشجویان در خرداد ماه، «بینوایان» برای فصل تابستان دانشجویان، «خط مقدم» برای مهر ماه، «نفحات نفت» آبان ماه، «پیرمرد و دریا» جهت مطالعه و برگزاری مسابقه در آذرماه، «آن مرد با باران می‌آید» برای بهمن ماه و «عشق هشتم» برای اسفندماه دانشجویان در نظر گرفته شد.

علاقمندان برای شرکت در این مسابقات می‌توانند به سامانه bookrc.ir مراجعه کنند. 

 

انتهای پیام/