آیین اختتامیه «چهارمین دوره ملی و اولین دوره بین‌المللی جشنواره کتاب سال فرهنگی دانشجویان» برگزار شد


 1400/09/10 |  تعداد بازدید : 664 بار


آیین اختتامیه «چهارمین دوره ملی و اولین دوره بین‌المللی جشنواره کتاب سال فرهنگی دانشجویان» روز چهارشنبه 10 آذر ماه به صورت حضوری و برخط برگزار ‌شد.

به گزارش امور سامانه‌ها و روابط عمومی معاونت فرهنگی و اجتماعی دانشگاه تهران؛ آیین اختتامیه «چهارمین دوره ملی و اولین دوره بین‌المللی جشنواره کتاب سال فرهنگی دانشجویان» روز چهارشنبه 10 آذر ماه با حضور دکتر سید محمد مقیمی رئیس دانشگاه تهران، دکتر حجت الاسلام و المسلمین محمدمهدی کرمی مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه تهران و دکتر هادی بهرامی احسان معاون فرهنگی و اجتماعی دانشگاه تهران به صورت حضوری و برخط برگزار ‌شد.

رئیس دانشگاه تهران: برای گسترش فرهنگ کتابخوانی باید اقدامات مناسب و کاربردی انجام شود

دکتر مقیمی رئیس دانشگاه تهران در آیین اختتامیه «چهارمین دوره ملی و اولین دوره بین‌المللی جشنواره کتاب سال فرهنگی دانشجویان» اظهار کرد: اولین کتاب خود را با عنوان «سازمان و مدیریت رویکردی پژوهشی» در سال 75 به تحریر در آوردم و  تاکنون موفق به نوشتن بیش از 30 جلد کتاب شده‌ام اما هنوز بنده را با نخستین کتاب‌ام می‌شناسند.

وی افزود: برخی‌ها معتقدند کتب‌های دوران دانشجویی از عمق و علم کافی برخوردار نیست، با این دیدگاه مخالفم و معتقدم هر دوره‌ای می‌تواند در حوزه نویسندگی و نوشتاری دارای پیامدهای خاصی باشد.

رئیس دانشگاه تهران با بیان اینکه بر فضای تولید کتاب در کشورمان مواردی از جمله تیراژ پایین و قیمت بالای کتاب و فرهنگ نامناسب کتابخوانی حاکم است، ادامه داد: شخصیت علمی انسان با نوشتن شکل می‌گیرد و نوشتاری که مبتنی بر کار محققانه باشد، ارزشمند است.

دکتر مقیمی با تاکید بر اینکه برای گسترش فرهنگ کتابخوانی باید اقدامات مناسب و کاربردی انجام شود، بیان کرد: با حمایت از مؤلفان کتاب و ترویج فرهنگ کتابخوانی در جامعه، بسیاری از مشکلات اجتماعی، فرهنگی ، اقتصادی و ... حل خواهند شد.

مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه تهران: تمدن نوین اسلامی باید به جهانیان معرفی شود

دکتر حجت الاسلام و المسلمین کرمی مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه تهران در بخشی از مراسم گفت: سوره قلم در قرآن کریم به اهمیت و جایگاه کتاب اشاراتی دارد. تفسیر آیات مبارکه سوره قلم متناسب با زمان فعلی و این جشنواره است.

وی ضمن ابراز خرسندی نسبت به اهتمام ویژه دانشگاه تهران در برگزاری چنین جشنواره‌ای، افزود: اقدام به انجام فعالیت‌های‌ فرهنگی کافی نیست بلکه باید تمدن نوین اسلامی محقق شود.

مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه تهران تصریح کرد: مطالعه و استخراج متون فرهنگی از متون دینی کافی نیست زیرا باید تمدن نوین اسلامی به جهانیان معرفی شود.

معاون فرهنگی و اجتماعی دانشگاه تهران: نگارندگان کتاب باید به واقعیت‌های اجتماعی توجه ویژه‌ای داشته باشند

دکتر بهرامی احسان معاون فرهنگی و اجتماعی دانشگاه تهران در بخش دیگری از جشنواره بیان کرد: نگارش کتاب جایگاه والا و قابل احترامی دارد زیرا نگارندگان کتاب یک عمل الهی و شگرف انجام می‌دهند.

وی اظهار کرد: میانگین سرانه مطالعه کتاب در کشورمان بسیار پایین است؛ البته رقابت با فضای جذاب شبکه‌های اجتماعی که کاذب نیز هستند، بسیار سخت است.

معاون فرهنگی و اجتماعی دانشگاه تهران تاکید کرد: نحوه نگارش کتاب اهمیت بسیار زیادی دارد از این رو باید نگارندگان کتاب با دقت بالا و مخاطب شناسی مناسب به نگارش بپردازند.

دکتر بهرامی با بیان اینکه کاربری کردن علم یک ضرورت اجتناب‌ناپذیر است، افزود: یک محصول آکادمیک باید قابلیت تبدیل به یک محصول عملیاتی و میدانی را داشته باشد.

وی خاطر نشان کرد: نگارندگان کتاب باید به واقعیت‌های اجتماعی توجه ویژه‌ای داشته باشند و با توجه به نیازهای جامعه و متناسب با آن، محصولات علمی خود را ساماندهی کنند.

دکتر سیدعباس احمدی مدیر کل فرهنگی و اجتماعی دانشگاه تهران و دبیر جشنواره گفت: «چهارمین دوره ملی و اولین دوره بین‌المللی جشنواره کتاب سال فرهنگی دانشجویان» در سه محور «دینی، اخلاقی و تربیتی»، «ادبی و هنری» و «اجتماعی و سیاسی» برگزار شد.

وی ادامه داد: بخشی از کتاب‌های ارسالی به دبیرخانه جشنواره به صورت ترجمه بوده‌اند و در مجموع بیش از 100 جلد کتاب دریافت شده است.

دکتر احمدی با اشاره به اینکه آخرین مهلت ارسال اثر به دبیرخانه جشنواره، پایان شهریور سال جاری بود، افزود: هر اثر توسط دو داور تخصصی ارزیابی شده است و کتاب‌هایی که بیشترین امتیاز را کسب کردند، به عنوان اثر برگزیده و شایسته تقدیر انتخاب شدند.

در پایان مراسم برگزیدگان «چهارمین دوره ملی و اولین دوره بین‌المللی جشنواره کتاب سال فرهنگی دانشجویان» معرفی شدند و مورد تقدیر قرار گرفتند. برای مشاهده اسامی برگزیدگان جشنواره روی اینجا کلیک کنید.