پنجمین دوره «روزی با دانشگاه تهران» برگزار شد


 1400/05/05 |  تعداد بازدید : 164 بار


پنجمین دوره «روزی با دانشگاه تهران»  امروز دوشنبه 4 مرداد ماه با شعار«دانشگاه تهران؛ دانشگاه نخبگان» به صورت مجازی برگزار شد.

به گزارش دفتر ارتباطات و امور رسانه معاونت فرهنگی و اجتماعی دانشگاه تهران؛ پنجمین دوره «روزی با دانشگاه تهران»  امروز دوشنبه 4 مرداد ماه با حضور دکتر محمود نیلی احمدآبادی رئیس دانشگاه تهران با شعار«دانشگاه تهران؛ دانشگاه نخبگان» به صورت مجازی برگزار شد.

دکتر محمود نیلی احمدآبادی رئیس دانشگاه تهران در ابتدای این مراسم گفت: دانشگاه تهران در کنار دانش آموزان قرار دارد تا بهترین تصمیم را نسبت به انتخاب رشته خود داشته باشند.

وی ادامه داد: تحولات موثر و مفید در ایران و در کشورهای دیگر نیز توسط دانش‌آموختگان دانشگاه‌ها صورت گرفته است زیرا این افراد در نوجوانی نسبت به انتخاب دانشگاه و رشته خود تصمیم صحیحی گرفته‌اند.

دکتر نیلی احمدآبادی تاکید کرد: در هر نقطه از ایران که قدم بردارید، اثر مطلوب و موثر دانش آموختگان دانشگاه تهران مشاهده خواهد شد. حتی دانش آموختگان سرفراز دانشگاه تهران در دنیا نیز نام ایران را بلند آوازه کرده‌اند.

رئیس دانشگاه تهران بیان کرد: تضمین آینده کشور رابطه تنگاتنگی با کیفیت و عمل نودانشجویان دارد. دانشگاه تهران زیست بوم منحصر به فردی را می تواند در اختیار جوانان قرار دهد.

وی اظهار کرد: دانشگاه تهران قدیمی‌ترین مرکز آموزش عالی کشور در قامت یک دانشگاه جامع قرار دارد و این سابقه به معنی دانش نرم و تجربه طولانی است که می‌تواند بهترین آموزش‌ها و امکانات را در سطح ملی و بعضاً جهان در اختیار نوجوانان قرار دهد.

دکتر نیلی احمدآبادی گفت: یک دانش‌آموخته نیازمند یادگیری فراگیری علم، دانش و تخصص است و همچنین ظرفیت‌های فردی اجتماعی و مهارت‌های او باید توسعه پیدا کند؛ از این رو دانشگاه تهران تمام سعی خود را می‌کند که به ساختن یک جوان با تمام ظرفیت‌هایش کمک کند.

رئیس دانشگاه تهران با بیان اینکه انتخاب رشته تصمیم مهمی است اما این آخرین تصمیم شما نخواهد بود چرا که دانشگاه باید این فرصت را برای شما فراهم کند که هر زمان تصمیم تغییر رشته خود را داشتید و یا تصمیم به کسب تخصص دیگری را گرفتید، دانشگاه این شرایط را برای شما فراهم کند.

وی تصریح کرد: دانشگاه تهران به این موضوع توجه کرده است و سیستم آموزشی دانشگاه تهران امکان تغییر رشته و همچنین یادگیری در سایر حوزه‌های آموزشی را نیز برای دانشجویان خود فراهم کرده است.

دکتر نیلی احمدآبادی بیان کرد: دانشگاه تهران با توجه به اینکه یک دانشگاه جامع است، می‌تواند به دانشجو برای یادیگیری در حوزه‌های دیگر کمک کند، از این رو با دوره‌های کهاد و دووجهی این امکان را فراهم می‌کند که حدود ۲۰ واحد از دروس رشته خود را در رشته دیگری بگذرانید.

رئیس دانشگاه تهران گفت: بهره‌مندی از اساتید برجسته و زیرساخت‌های مطلوب دانشگاه ، این اطمینان را برای شما می‌دهد که حداکثر یادگیری را در دوران تحصیل خود داشته باشید. امکانات خوابگاهی، ورزشی و آزمایشگاهی مطلوب نیز از جمله شرایطی است که آرامش لازم را برای شما فراهم می کند.

وی با بیان اینکه در قالب گروه‌ها و تشکل‌های مختلف علمی، دانشجویی، فرهنگی و ...  می‌توانید فعالیت داشته باشید تا سایر مهارت‌های فردی خود را مثل خودمدیریتی، نوآوری و خلاقیت کسب کنید، اظهار کرد: در حال حاضر ایجاد کسب و کار توسط دانش آموخته یک هدف است زیرا بسیاری از دانش آموختگان باید به این توانمندی برسند تا به سرعت دانش و تخصص خود را تبدیل به کسب و کار کنند و چهره موفق تری را از خود در جامعه بروز دهند.

دکتر نیلی احمدآبادی با اشاره به اینکه شبکه نوآوری و فناوری در دانشگاه تهران منحصر به پارک علم و فناوری دانشگاه تهران است که یکی از بزرگترین پارک‌های علم و فناوری دانشگاهی در سطح کشور است، افزود: علم و دانش محدود به موقعیت جغرافیایی نمی‌شود بلکه یکی از ویژگی‌های دانشگاه و علم، بین‌المللی بودن آن است. خوشبختانه آوازه بلند دانشگاه تهران و سابقه آن، این امکان را برای دانشجو فراهم می‌کند تا با نهادها، دانشگاه‌ها و مراکز بین‌المللی آشنا  شود و ارتباط برقرار کند.

وی تاکید کرد: دانشگاه تهران سعی کرده است از هیچ موضوعی غافل نشود و به واسطه مسئولیت اجتماعی که برای خود به عنوان یک نهاد ملی قائل است، این اطمینان را به شما می‌دهد که با ورود به دانشگاه تهران از بهترین‌ها استفاده خواهید کرد تا یک دانش آموخته متخصص، خلاق و کارآفرین شوید.

در ادامه برنامه دکتر فرشته امین مدیر باشگاه دانش آموزی دانشگاه تهران ضمن تشریح برنامه‌های پنجمین  دوره  روزی با دانشگاه تهران، گفت: هر سال در این بازه زمانی با اعلام نتایج کنکور برنامه «روزی با دانشگاه تهران» برگزار می‌شود.

وی ادامه داد: در قالب این برنامه سعی داریم، در خصوص وضعیت‌ها، امکانات و شرایط دانشگاه تهران به پذیرفته شدگان کنکور سراسری اطلاعاتی را ارائه دهیم.

دکتر امین افزود: دانشگاه تهران به عنوان دانشگاه مادر و نماد آموزش عالی کشور دارای امکانات ویژه‌ای است و رشته‌های متنوع و مختلفی در این دانشگاه تدریس می‌شود.

مدیر باشگاه دانش‌آموزی دانشگاه تهران تاکید کرد: دانشگاه تهران به دنبال این است که  نیروی متخصص و متعهدی از بخش‌های مختلف، تحویل جامعه دهد.

وی تاکید کرد: با توجه به اینکه برخی از دانشکده‌ها دارای تور مجازی هستند، می‌توانید با استفاده از آن با فضای دانشکده‌ها آشنا شوید. درسایت باشگاه دانش‌آموزی محتواهایی در قالب ویدیو و متن برای انتخاب صحیح دانش آموزان تهیه و بارگذاری شده است و امروز دو مسابقه برای شما در نظر گرفته شده است.

در بخش دوم برنامه، معاون آموزشی هر دانشکده از ساعت 9 تا 12 به‌صورت برخط در خصوص معرفی رشته‌های تحصیلی و امکانات آموزشی، پاسخگوی دانش‌آموزان بود.

این دوره برای تحقق اهداف کمک به دانش‌آموزان و هدایت آنها برای انتخاب صحیح و آگاهانه رشته تحصیلی؛ آشنایی دانش‌آموزان با رشته‌های تحصیلی دانشگاه تهران؛ آشنایی با امکانات و تسهیلات ویژه دانشگاه تهران برای دانشجویان؛ آشنایی با فضاهای آموزشی، پژوهشی، فرهنگی و رفاهی پردیس/دانشکده‌های دانشگاه تهران؛ معرفی قطب‌های علمی دانشگاه تهران برای جذب دانش‌آموزان برتر؛ معرفی چهره‌های ماندگار، دانشمندان جوان و دانشجویان موفق دانشگاه تهران؛ آشنایی با اهداف، ارزش‌ها و سبک زندگی در دانشگاه؛ معرفی امکانات، موقعیت، جایگاه ملی و بین‌المللی دانشگاه تهران برای دانش‌آموزان، خانواده‌ها و مربیان و آشنایی با خدمات باشگاه دانش‌آموزی دانشگاه تهران برگزار شد.

گفتنی است؛ با توجه به شرایط کنونی و عدم امکان برگزاری برنامه به صورت حضوری، برنامه به‌صورت برخط در سامانه باشگاه دانش‌آموزی به آدرس tcs.ut.ac.ir برگزار شد. این برنامه شامل دو بخش اصلی محتوایی و برخط بود. در بخش محتوایی فایل‌های متنی و چندرسانه‌ای در خصوص معرفی دانشکده‌ها، گروه‌های آموزشی، ظرفیت‌های علمی و فرهنگی دانشگاه تهران در سامانه قرار گرفته است.

شایان ذکر است؛ چهار دوره برنامه «روزی با دانشگاه تهران» با هدف تقویت ارتباط مؤثر بین دانشگاه و جامعه، آشنایی دانش‌آموزان و خانواده‌های آنها با دانشگاه و نشان دادن فضای علمی و فرهنگی با نشاط و متمایز آن و به‌منظور ایجاد علاقه، انگیزه و روحیه تلاش برای ورود به نماد آموزش عالی ایران «دانشگاه تهران» و جذب دانشجویان برتر؛ توسط معاونت فرهنگی و اجتماعی دانشگاه تهران در سال‌های 1396 ،1397 ،1398 و 1399 برگزار شده است.