مراسم تکریم و معارفه مدیر کل امور فرهنگی و اجتماعی دانشگاه تهران برگزار شد


 1400/04/27 |  تعداد بازدید : 196 بار


مراسم تکریم و معارفه مدیر کل امور فرهنگی و اجتماعی، با حضور مشاور رئیس و مدیر کل حوزه ریاست دانشگاه تهران برگزار شد.

به گزارش دفتر ارتباطات و امور رسانه معاونت فرهنگی و اجتماعی دانشگاه تهران؛ مراسم تکریم و معارفه مدیر کل امور فرهنگی و اجتماعی با حضور مشاور رئیس و مدیر کل حوزه ریاست، مدیران، اعضای هیئت علمی و کارمندان روز شنبه ۲۶ تیر ماه برگزار و دکتر سیدعباس احمدی به‌عنوان مدیر کل امور فرهنگی و اجتماعی دانشگاه تهران معارفه و از زحمات دکتر محمدعلی زارع چاهوکی مدیر کل سابق امور فرهنگی و اجتماعی دانشگاه تهران تقدیر شد.

دکتر جمال موسوی، مشاور رئیس و مدیر کل حوزه ریاست دانشگاه تهران، در این مراسم ضمن قدردانی از زحمات و تلاش‌های دکتر مجید سرسنگی، معاون سابق فرهنگی و اجتماعی دانشگاه گفت: دکتر زارع چاهوکی به‌عنوان یکی از مدیران برجسته، در حوزه معاونت فرهنگی و اجتماعی دانشگاه انجام وظیفه خواهند کرد. این جلسه هم به مناسبت قدردانی از زحمات دکتر زارع به واسطه مسئولیتی که در سمت مدیر کل امور فرهنگی و اجتماعی دانشگاه بر عهده داشته‌، برگزار شده است، امیدوارم ایشان در مسیر علم، دانش و فرهنگ همواره موفق و مؤید باشند.

وی افزود: از دکتر احمدی نیز برای قبول این مسئولیت تشکر می‌کنم، ایشان پیش از این مسئولیت معاونت فرهنگی و دانشجویی دانشکده جغرافیا را برعهده داشت که با توجه به تجربیات و عملکردشان امیدوارم با همکاری و تلاش همه همکاران این حوزه، گام‌های مؤثری جهت پیشرفت هر چه بیشتر حوزه فرهنگی دانشگاه تهران بردارند.

دکتر موسوی با بیان اینکه، خدمت در دانشگاه تهران به‌عنوان دانشگاه مادر و پیشرو در کشور یک افتخار محسوب می‌شود، تصریح کرد: هر چند پذیرش مسئولیت در دانشگاه تهران سختی‌های خاص خود را دارد، اما همه ما در پست‌های علمی و اجرایی که داریم به این خدمت افتخار می‌کنیم و همگان باید با تلاش و جدیت در مسیر تعالی و رشد هر چه بیشتر این دانشگاه حرکت کنیم.

مشاور رئیس و مدیر کل حوزه ریاست دانشگاه عنوان کرد: همه کسانی‌که وارد هر دانشگاهی از جمله دانشگاه تهران به‌عنوان یک دانشگاه منحصر به‌فرد به لحاظ وسعت و سابقه می‌شوند، به‌گونه‌ای این تجربه را کسب می‌کنند. دانشجویان تجربه‌های متفاوتی را با توجه به دانشکده‌ها، رشته‌های مختلف و دوره‌های آموزشی و پژوهشی در دانشگاه به دست می‌آورند.

وی اظهار کرد: جدای از این تفاوت‌ها همه دانشجویانی که وارد دانشگاه می‌شوند یک تجربه مشترک نیز دارند، آن تجربه، تجربه زندگی در دانشگاه تهران حداقل به مدت چهار سال است. اموقعیت‌ها و مکان‌های مختلف در دانشگاه توسط دانشجو تجربه می‌شود که همه ما به‌گونه‌ای این نوع تجربه‌ها را داریم. مسئول بسترسازی و فراهم‌کردن سازوکار این تجربه، معاونت فرهنگی و اجتماعی و به‌ویژه اداره کل فرهنگی و اجتماعی دانشگاه است که با رویکردها، فعالیت‌ها و چشم‌اندازهای مختلف باید بتواند این زمینه را فراهم کند.

دکتر موسوی با تصریح اینکه دانشگاه تهران به‌عنوان یک دانشگاه جامع و بزرگ جایگاه خاص و ویژه‌ای دارد، گفت: از گذشته دانشگاه تهران به‌عنوان یک دانشگاه سیاسی و فرهنگی شناخته می‌شود و با توجه به بزرگی دانشگاه تهران دانشجویانی که وارد این دانشگاه می‌شوند از اقوام و فرهنگ‌های مختلفی هستند، همین ویژگی بار مسئولیت حوزه اداره کل فرهنگی دانشگاه را دو چندان می‌کند. با توجه به این تفاوت‌ها، نیاز به برنامه‌ریزی دقیق و منظم در این زمینه وجود دارد. بنابراین، مسئولیت در حوزه فرهنگی و اجتماعی با این حال‌‌که سخت و تا حدی هم طاقت‌فرسا است، اما زمینه برای فعالیت‌های متنوع آن فراهم است و برای هر مدیر و مسئول، خدمت در این سمت باعث افتخار است.

دکتر محمدعلی زارع چاهوکی، معاون فرهنگی و اجتماعی دانشگاه و مدیر کل سابق امور فرهنگی و اجتماعی دانشگاه نیز در بخش دیگری از این مراسم گفت: همه فعالیت‌های انجام شده در دوران تصدی بنده در اداره کل با حمایت رئیس محترم دانشگاه، راهنمایی‌های معاون فرهنگی و اجتماعی دانشگاه، همت همکاران این حوزه، همکاری معاونان فرهنگی و دانشجویی واحدها و تلاش دانشجویان بوده است.

وی افزود: در دورانی مسئولیت‌مان در دانشگاه علاوه بر اینکه یکسری وظایفی را بر عهده داریم، به‌گونه‌ای دوره یادگیری نیز تلقی می‌شود. در مدت چهار سال و نیمی که در خدمت دکتر سرسنگی به‌عنوان یکی از مدیران توانمند و شایسته حوزه فرهنگی و اجتماعی بودم، به اندازه یک دوره تحصیلی از ایشان آموختم و امیدوارم که توانسته باشم این دوره را به خوبی طی کنم.

دکتر زارع چاهوکی بیان کرد: مدیران دانشگاه باید توجه کنند که فعالیت در تشکل‌های دانشجویی جزء یادگیری دانشجویان است. برای اینکه بتوانیم مهار‌ت‌های گروهی، فردی و اجتماعی و خلاقیت و نوآوری را در دانشجویان ارتقا بدهیم و دانشجویان توانمند، مسئولیت‌پذیر، متعهد و متخصص تربیت کنیم، این رویکرد که تشکل‌های دانشجویی می‌توانند این کار مهم را انجام دهند باید به‌عنوان هدف قرار داده شود. در این صورت خیلی از مشکلات ما در حوزه فرهنگی و اجتماعی رفع خواهد شد، از این جهت باید با تلاش و همکاری، زمینه ارتقا تشکل‌ها و مشارکت تمام دانشجویان را فراهم کنیم.

مدیر کل سابق امور فرهنگی و اجتماعی با اشاره به اینکه کار در حوزه فرهنگی با حوزه‌های دیگر متفاوت است، گفت‌: برای موفقیت در حوزه فرهنگی باید دلسوزی، علاقه و انگیزه داشته باشیم، در این صورت زمانی‌که کاری از سوی دانشجو و یا تشکل‌ها ارجاع می‌‌شود همانند یک نعمت با آن برخورد می‌کنیم، به نظر بنده با اتخاذ چنین رویکردی خیلی از مشکلات برطرف خواهد شد. هر چند که در سال‌های اخیر محدودیت‌هایی را در منابع مالی و نیروی متخصص داشتیم، اما با تلاش‌های همه همکاران فعالیت‌های خوبی در حوزه فرهنگی و اجتماعی صورت گرفته است.

وی سامانه‌سپاری و حذف بالاسری برای تشکل‌های دانشجویی را از جمله اقدامات انجام شده برشمرد و تصریح کرد‌: برای انجام این امر پیگیری‌های بسیاری صورت گرفته است، به طور مثال راه‌اندازی سامانه جامع یکی از اقدام‌ات مؤثری بود که تحقق پیدا کرد، هر چند این سامانه باید ارتقا پیدا کند اما در همین شرایط هم برای تسهیل امور و شفاف‌سازی بسیار کاربردی است و دانشجویان تمام امور مربوط به فعالیت‌ها و درخواست‌های خود را می‌توانند در قالب سامانه برای مدیران فرهنگی دانشگاه ارسال کنند.

دکتر زارع چاهوکی با اظهار اینکه در دانشگاه تهران تشکل‌های دانشجویی بسیار توانمند و موثری فعالیت می‌کنند، عنوان کرد: کار در حوزه فرهنگی و دانشجویی حساسیت‌های خود را دارد و هر دانشجویی یکسری ظرفیت‌ها و علاقه‌مندی‌هایی دارد، اگر اینها را به طور کامل بشناسیم خیلی خوب می‌توانیم در حوزه‌های یاددهی، یادگیری و فرهنگی کار کنیم و در مواجهه با فعالیت‌هایی که دانشجویان و تشکل‌ها انجام می‌دهند تسهیل‌گر باشیم.

معاون فرهنگی و اجتماعی دانشگاه در پایان خاطرنشان کرد: در دانشگاه تهران ظرفیت‌های بسیار مناسبی در حوزه‌های مختلف وجود دارد که استفاده از آنها می‌تواند به ما در حوزه فرهنگی و اجتماعی کمک کند. همواره تلاش شده است تا از این ظرفیت‌ها حداکثر بهره‌مندی لازم صورت بگیرد، یکی از این ظرفیت‌های مهم اعضای محترم هیئت علمی هستند که در حوزه استاد مشاور انجمن‌ها، کانون‌ها و استاد مشاور فرهنگی و علمی برنامه بسیار خوبی مصوب و اجرا شده است. همچنین طرح افزایش توانمندی‌ها و شایستگی‌های اعضای هیئت علمی هم از طرح‌هایی بود که با همکاری معاونت آموزشی دانشگاه تهیه و در حال اجرا است.

در ادامه مراسم دکتر سیدعباس احمدی، مدیر کل امور فرهنگی و اجتماعی دانشگاه گفت: مباحث فرهنگی مقوله بسیار گسترده‌ای دارد. در گذشته نام وزارت عتف تحت عنوان وزارت فرهنگ و آموزش عالی بود که این خود نشان‌دهنده جایگاه ویژه حوزه فرهنگی است. با توجه به اهداف عالی دانشگاه تهران که در زمینه رویکردهای فرهنگی ترسیم شده، مباحث فرهنگی گستره بسیار وسیعی را در دانشگاه شامل می‌شود.

وی افزود: پیچیدگی حوزه فرهنگ باعث شده تا اتفاق نظر در خصوص رفتار فرهنگی خیلی کم به وجود آید و به‌ندرت نظرها و دیدگاه‌ها درباره مسائل فرهنگی همسو می‌شوند و گاهی اوقات ممکن است برخی از رویکردهای فرهنگی روبه‌روی یکدیگر قرار بگیرند. شاید یکی از ضروری‌ترین کارها در سطح کلان، تعریف مفهوم و حوزه فعالیت‌های فرهنگی است تا بتوانیم از سرگردانی‌هایی که در این مسیر پیش می‌آید، فاصله بگیریم.

دکتر احمدی تصریح کرد: با تلاش‌های صورت گرفته در حوزه معاونت فرهنگی و اجتماعی باید گفت در دانشگاه تهران به لحاظ زیرساخت‌ها بستر بسیار خوبی ایجاد شده و در زمینه نرم‌افزاری و سامانه‌ها فعالیت‌های مناسبی صورت گرفته است. حتی در دوران بحران کرونا فعالیت‌های فرهنگی دانشگاه متوقف نشده و به‌گونه‌ای در زمینه‌های مختلف اقدامات شایسته و قابل توجهی انجام شده است.

مدیر کل امور فرهنگی و اجتماعی دانشگاه با بیان اینکه محور برنامه‌های پیشنهادی ارائه شده است، استفاده از ظرفیت‌های فضای مجازی به‌عنوان بستر جدید برای تداوم فعالیت‌های فرهنگی با توجه به شرایط بحران کرونا، تلاش برای ارتقا سطح آگاهی‌های فرهنگی و مسئولیت‌پذیری اجتماعی دانشگاهیان، تلاش برای شناخت مشکلات و معضلات فرهنگی و تلاش برای درک عمومی دانشگاهیان از هویت ملی، دینی، اخلاقی و انقلابی را از اهم این محورها برشمرد.

در پایان این مراسم با اهدای لوح از سوی رئیس دانشگاه تهران و مسئولان بخش‌های مختلف دانشگاه از زحمات دکتر محمدعلی زارع چاهوکی، مدیر کل سابق امور فرهنگی و اجتماعی تقدیر به‌عمل آمد. همچنین حکم دکتر سیدعباس احمدی به‌عنوان مدیر کل امور فرهنگی و اجتماعی به وی اعطا شد.

شایان ذکر است، پیش از این دکتر محمود نیلی احمدآبادی رئیس دانشگاه تهران در حکمی دکتر محمدعلی زارع چاهوکی را به عنوان معاون فرهنگی و اجتماعی دانشگاه تهران منصوب کرده است.