لوح فشرده موسیقی با عنوان «پاسداشت حسین‌خان اسماعیل‌زاده»

.

از مجموعه آثار اعضای هیئت علمی دانشگاه تهران (۱۳)

.

تولید: مرکز تولیدات و خدمات فرهنگی اداره کل فرهنگی و اجتماعی دانشگاه تهران

پژوهش و تحقیق: رضا پرویز زاده (عضو هیئت علمی دانشگاه تهران)

کمانچه: رضا پرویز زاده

تنبک: نوید افقه

صدابرداران: مهدی اردستانی، مجید فلاح پور

مدیر تولید: مهدی تجلی

سال ضبط: ۱۳۹۲

سال انتشار: ۱۳۹۴

.

شرح:

حسین‌خان نوازنده مشهور اواخر دوره ناصری و پسر اسماعیل کمانچه نواز بود؛ چون در نواختن کمانچه مهارت بسیار یافت در جلسات انجمن اخوت هم شرکت ‌کرد و تکنواز کنسرت‌های درویش‌خان و عارف قزوینی شد. با مهارت فوق‌العاده‌ای که حسین‌خان در نواختن کمانچه داشت، با روی کار آمدن ویلن اغلب کسانی که می‌خواستند ویلن بزنند از محضر او استفاده می‌کردند. او ویلن را به سبک کمانچه روی زمین و گاه روی زانو می‌گذاشت و می‌نواخت و همان‌طور تعلیم می‌داد. از جمله شاگردان وی که در نوازندگی به شهرت رسیدند، می‌توان از رکن‌الدین مختاری، ابوالحسن صبا، شهباز برمکی و ابراهیم منصوری نام برد. حسین یاحقی از شاگردان او در رشته کمانچه بود که تا پایان عمر به این ساز وفادار باقی ماند. حسین تهرانی فرا گیری جدی تنبک را نزد او که اولین استاد او در این فن محسوب می‌شد، آغاز کرد.

حسین‌خان اسماعیل‌زاده آخرین و برجسته‌ترین کمانچه‌نواز دوران اخیر است که تکنیک درست و صحیح کمانچه را تثبیت کرده است. علاوه بر این از وی رنگ‌ها و پیش درآمد‌هایی باقی‌مانده که از جهت زیبایی و به خصوص از جهت تنوع و ریتم یا وزن بی‌نظیر هستند.

حسین‌خان اسماعیل‌زاده نه فقط پایه‌گذار راستین کمانچه در قرن گذشته است بلکه یکی از زبردست‌ترین آفرینندگان پیش‌درآمد و رنگ نیز محسوب می‌شود.

.

پیشنهاد:

این لوح فشرده شامل ۱۴ قطعه موسیقی است که شما می‌توانید از طریق تماس با شماره تلفن اداره کل فرهنگی و اجتماعی دانشگاه تهران (۰۲۱۶۱۱۱۲۲۸۰) این اثر را تهیه کنید.

.

قطعه اول با عنوان «رِنگ ابوعطا ۱» را از طریق نشانی زیر گوش کنید: رنگ ابوعطا ۱

دانلود توضیحات

.

ارسال شده در