بازدید هزاران دانش آموز از دانشگاه نخبگان؛ «روزی با دانشگاه تهران» برگزار شد

   با استقبال گسترده دانش آموزان، «روزی با دانشگاه تهران» با شعار «دانشگاه تهران؛ دانشگاه نخبگان» برگزار شد. این برنامه در راستای ارتباط دانشگاه و جامعه، آشنایی مردم به‎ویژه دانش‎آموزان با فضای دانشگاه و نشان‎دادن فضای با نشاط علمی و به­‎منظور ایجاد علاقه، انگیزه و‌ روحیه تلاش برای ورود به «دانشگاه تهران» به عنوان نماد آموزش عالی ایران و جذب دانشجویان برتر، در تمام پردیس‌ها و دانشکده‌های دانشگاه برگزار شد.

   به گزارش معاونت فرهنگی و اجتماعی دانشگاه تهران؛ ساعت ۹-۱۶ روز دوشنبه ۷ مرداد ۱۳۹۸، تمام پردیس‌ها و دانشکده‌های دانشگاه تهران، میزبان دانش‌آموزان و خانواده‌هایشان در برنامه روزی با دانشگاه تهران بودند. هدف از برگزاری این برنامه آشنایی دانش‎آموزان با رشته‎های تحصیلی، امکانات و تسهیلات ویژه دانشگاه برای دانشجویان، معرفی امکانات، موقعیت، جایگاه ملی و بین‎المللی، آشنایی با فضاهای آموزشی، پژوهشی، فرهنگی و رفاهی دانشگاه، معرفی قطب‎های علمی دانشگاه برای جذب دانش‎آموزان برتر، معرفی چهره‎های ماندگار، دانشمندان جوان و دانشجویان موفق دانشگاه و آشنایی با اهداف، ارزش‎ها و سبک زندگی در دانشگاه تهران بوده است.

این برنامه با استقبال گسترده دانش آموزان و خانواده آنان روبرو شد و بیش از ده هزار نفر/بازدید از واحدهای مختلف دانشگاه در طول زمان برگزاری این برنامه انجام شد. پردیس دانشکده های فنی، پردیس هنرهای زیبا، پردیس علوم، کتابخانه مرکزی و مرکز اسناد دانشگاه از واحدهایی بودند که بیشترین بازدید از آنها صورت گرفت. همچنین در سایر واحدهای دانشگاه نیز در طول زمان برگزاری برنامه، دانش آموزان ضمن بازدید از اماکن علمی و فرهنگی با رشته های تحصیلی هر دانشکده/پردیس آشنا شدند.

آغوش باز مهندسان به روی دانش‌آموزان

   ویژه برنامه پردیس دانشکده‌های فنی برای استقبال از بازدیدکنندگان، از ساعت ۹ صبح در تالار شهید دکتر مصطفی چمران این پردیس برگزار شد. در این برنامه ابتدا دکتر مهدی حسنلو، معاون دانشجویی و فرهنگی این پردیس، ضمن عرض خیر مقدم به حاضران، عموم فعالیت‌های پردیس دانشکده‌های فنی را تشریح کرد. سپس اعضای هیات علمی به معرفی هر یک از دانشکده‌های مهندسی شیمی، مواد و متالورژی، صنایع، عمران، برق، مکانیک نقشه‌برداری و علوم مهندسی شامل رشته‌های تحصیلی و بازار کار مرتبط با آن پرداختند. در ادامه مخاطبان به پردیس دانشکده‌های فنی واقع در کارگر شمالی رفتند و از نزدیک با تمام دانشکده‌های این پردیس آشنا شدند. در هر دانشکده معرفی مختصری از رشته‌ها، امکانات و … برای مخاطبان انجام شد. همچنین انجمن‌های علمی دانشجویی عمران و علوم مهندسی در این برنامه حضور داشتند و به معرفی رشته‌های خود پرداختند.

   دکتر مجید سرسنگی، معاون فرهنگی و اجتماعی دانشگاه تهران نیز، در تالار شهید چمران حضور یافت و ترویج فرهنگ علم و آشنایی دانش‌آموزان با دانشگاه را بخشی از وظایف دانشگاه عنوان کرد و افزود: برنامه روزی با دانشگاه تهران به صورت متمرکز از سه سال پیش شروع شد و امسال سومین سال برگزاری این برنامه است. وی با اشاره به افزایش تعداد علاقه‌مندان به حضور در برنامه، ابراز امیدواری کرد که در سال‌های آینده شاهد افزایش آمار حضور در این برنامه باشیم.

   معاون فرهنگی و اجتماعی دانشگاه تهران، از تاسیس باشگاه دانش‌آموزی خبر داد. وی با اشاره به تمایل دانشگاه به افزایش ارتباط با دانش‌آموزان و مدارس و به جهت آماده‌سازی دانش‌آموزان برای ورود به دانشگاه، گفت: این باشگاه از مهر ماه امسال در سه سطح اعضای عادی، ویژه و افتخاری عضوگیری خواهد کرد. وی هدف تشکیل باشگاه دانش‌آموزی را ارتباط‌گیری دانشگاه با دانش‌آموزان پیش از ورود به دانشگاه عنوان کرد. او از برنامه‌های این باشگاه، به کارگاه‌های متنوع و دوره‌های استعداد سنجی و ارتقاء استعداد اشاره کرد.

   به اعتقاد این استاد دانشگاه تهران، یکی از مشکلات دانشگاه، علمی نبودن تعیین رشته توسط دانش‌آموزان است. وی فشارها و علایق خانواده‌ها و فضای ایجاد شده در کشور دو عامل انتخاب رشته ناآگاهانه دانست و افزود: هدف ما این است که شما دانش‌آموزان عزیز بتوانید با چشم باز و با دید روشن انتخاب رشته کنید.

اصحاب هنر میزبان بازدیدکنندگان روزی با دانشگاه

   آتلیه‌های دانشکده معماری از صبح امروز میزبان بازدیدکنندگان هنردوست دانشگاه تهران بود. همچنین دیگر فضاهای دانشکده‌های معماری، شهرسازی، موسیقی و هنرهای نمایشی و گروه طراحی صنعتی این پردیس مورد بازدید دانش آموزان قرار گرفت. در هر یک از گروه‌های تخصصی این پردیس یک تن از اساتید یا کارشناسان حضور داشت تا در رابطه با رشته‌ها، شرایط ورود، بازار کار و امکانات هر گروه آموزشی پاسخگوی سئوالات مخاطبان باشد. برگزارکنندگان برنامه در این پردیس از افزایش استقبال مخاطبان نسبت به دوره های قبل خبر دادند.

پردیس علوم در روزی با دانشگاه

در تالار شهید دهشور پردیس علوم، جلسه پرسش و پاسخ با حضور اساتید این پردیس برگزار شد. در ابتدای جلسه دکتر سیدمهدی واعظ علایی، معاون دانشجویی و فرهنگی پردیس علوم، ضمن خیر مقدم به حاضران، تجهیزات و امکانات این پردیس را معرفی کرد. در ادامه اعضای هیات علمی هر یک از دانشکده‌های فیزیک، شیمی، زمین­شناسی، زیست­شناسی و ریاضیات ضمن ارائه توضیحات و معرفی رشته‌های تحصیلی، به سئوالات مخاطبان پاسخ دادند. پس از آن بازدیدکندگان از آزمایشگاه‌های تخصصی هر یک از دانشکده‌ها و موزه‌های این پردیس بازدید کردند.

   دکتر مجید سرسنگی، معاون فرهنگی و اجتماعی دانشگاه تهران نیز، در تالار شهید دهشوری حضور یافت. وی در سخنانی خود، تفاوت بین دانشگاه تهران با دیگر دانشگاه‌ها را، در تربیت دانشجویان برای بعد از دانشگاه و حضور در جامعه عنوان کرد. وی یکی از مهمترین افتخارات دانشگاه‌های مطرح جهان را تاثیر در جامعه دانست و افزود: سعی ما این است که علاوه بر توانمندسازی علمی، افراد اثرگذار در جامعه نیز تربیت شوند. به اعتقاد وی، یک فارغ‌التحصیل موفق، می‌تواند یک جامعه را تحت تاثیر قرار دهد.

   معاون فرهنگی و اجتماعی دانشگاه تهران، با اشاره با سرمایه‌گذاری و هدف‌گذاری دانشگاه بر تقویت ابعاد فرهنگی و اجتماعی دانشجویان، جایگاه اجتماعی دانشگاه تهران در جامعه ایرانی و بین‌المللی را، جایگاهی اثرگذار دانست. وی ابراز امیدواری کرد که دانش‌آموزان بعد از پذیرش در دانشگاه، علاوه بر استعداد تخصصی، مشارکت‌پذیری اجتماعی خود را نشان دهند. وی با اشاره به حضور ۵۰ هزار دانشجو و ۵ هزار عضو هیئت علمی و کارمند در دانشگاه تهران، بر اهداف برنامه سوم توسعه دانشگاه تاکید و آن‌ها را معرفی کرد.

  دکتر سرسنگی، اعلام کرد که در سال تحصیلی گذشته، در حدود ۶۰۰ برنامه دانشجویی در دانشگاه اجرا شده‌است و افزود: ما در دانشگاه تهران در حدود ۱۸۰ انجمن علمی دانشجویی، ۸۰ کانون فرهنگی و هنری دانشجویی، ۴۰۰ نشریه دانشجویی و ۵۵ دفتر تشکل‌های اسلامی داریم و این نشان‌دهنده این است که در کنار توجه ویژه به مسائل علمی دانشجویان، به مسائل اجتماعی آن‌ها نیز توجه می‌شود.

گفتنی است که در لابی پردیس علوم، انجمن‌های علمی دانشجویی و کانون دانشجویی قرآن و عترت (علیهم السلام) پردیس، فعالیت‌های خود را معرفی کردند. همچنین چند شرکت دانش‌بنیان در این بخش حضور داشتند.

اساتید علوم انسانی در کنار دانش‌آموزان

در دانشکده حقوق و علوم و سیاسی در ابتدا بازدیدکنندگان در تالار شیخ انصاری، صحبت‌های هیئت رییسه این دانشکده را گوش دادند. در ادامه علاقه‌مندان به رشته‌ حقوق به تالار درودیان و رشته‌ علوم سیاسی به تالار دکتر عنایت رفتند و در آنجا با اساتید تخصصی این رشته‌ها صحبت کردند. پس از آن دانشجویان برتر هر یک از رشته‌ها با دانش‌آموزان دیدار گرمی داشتند. در ادامه حضار از کتابخانه، مرکز مطالعات عالی و مرکز سیاستگذاری عمومی بازدید کردند.

   در دانشکده ادبیات و علوم انسانی دانشگاه تهران نیز، معرفی کلی از تاریخچه، گروه‌ها، امکانات و فعالیت‌های دانشجویی این دانشکده انجام شد. همچنین اعضای هیئت علمی و مدیران گروه‌های این دانشکده پاسخگوی سوالات بازدیدکنندگان بودند. تابلوهای اعلانات این دانشکده، برای ارائه اطلاعات در رابطه با رشته‌های آن آماده شده ‌بود.

در سایر واحدهای دانشگاه مانند پردیس فارابی، پردیس ابوریحان، دانشکده مدیریت، دانشکده اقتصاد، دانشکده دامپزشکی و دانشکده جغرافیا نیز دانش آموزان ضمن بازید و شرکت در برنامه­ها با ظرفیت­های آموزشی، پژوهشی، فرهنگی و رفاهی این واحدها آشنا شدند.

   کتابخانه مرکزی و مرکز اسناد دانشگاه تهران نیز، شاهد حضور چشمگیر دانش­آموزان بود. تالار ایران‌شناسی، تالار علوم و فنون، تالار مرجع و تالار اطلاع‌رسانی کتابخانه مرکزی، مورد بازدید مخاطبان قرار گرفت.

یک دیدگاه