همزمان با بیستمین سالگرد کانون های فرهنگی دانشگاه: طرح های فرهنگی دانشگاه تهران رونمایی شد

در جشن بیستمین سال تاسیس کانون‌های فرهنگی دانشگاه تهران که دوشنبه شب ۱۹ آذر ۱۳۹۷ برگزار شد با حضور دکتر محمود نیلی احمدآبادی رئیس دانشگاه تهران از طرح‌های فرهنگی دانشگاه تهران رونمایی شد.

دراین مراسم از چهار طرح دانشگاه تهران شامل رزومه فرهنگی اجتماعی، طرح تشکیل مجامع تخصصی فرهنگی هنری اجتماعی و دینی کانون های دانشگاه تهران، مصوبه ۱۹ آذر به عنوان روز کانون دانشگاه تهران، طرح نظام رتبه بندی کانون های فرهنگی هنری اجتماعی و دینی دانشگاه تهران، رونمایی شد.

دکتر محمود نیلی احمدآبادی رئیس دانشگاه تهران، طی سخنانی اظهار داشت: ابتدا بیستمین سالگرد تشکیل کانون های دانشجویی دانشگاه تهران را تبریک می گویم. از همه عزیزان و دانشجویانی که کمک کردند تا این کانون ها شکل بگیرند، تقدیر می کنم.

وی ادامه داد: دکتر خانیکی (معاون اسبق فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری)، مبتکر تشکیل این کانون ها بود و خوشحالیم که در این جشن در خدمتشان هستیم؛ اتفاق بسیار میمونی بوده و اثراث و برکات بسیار زیادی برای دانشگاه و دانشجویان داشته است.

رئیس دانشگاه تهران، تصریح کرد: خیلی خوشحالیم که توفیق برگزاری بیستمین سالگرد و در واقع جشن تولد این کانون ها را داریم. به حول و قوه الهی طرح هایی را هم رونمایی کردیم و امیدواریم شاهد موفقیت ها و پیروزی های هر چه بیشتر دانشجویان عزیزمان و کانون ها باشیم.

دکتر مجید سرسنگی، معاون فرهنگی دانشگاه تهران در این مراسم با گرامیداشت روز دانشجو و تقدیر از فعالیت کانون های دانشگاه تهران، گفت: دانشگاه تهران در تاسیس کانون‌های فرهنگی پیش قدم بوده است. بیش از ۸۰ کانون فرهنگی در دانشگاه تهران و حدود ۴۰۰ نشریه دانشجویی و همچنین ۱۸۰ انجمن علمی دانشجویی فعال هستند. در همه این سال‌ها فارغ از مدیریت دانشگاه تهران، همگی به دنبال دانشگاهی آرمانی بودند. اما دانشگاه آرمانی و الگوی دانشگاه ایرانی-اسلامی چیست؟

وی افزود: پاسخ این پرسش به ۱۶ آذر ۱۳۳۲ باز می گردد؛ تصویر ما از دانشگاه آرمانی نیز به ۱۶ آذر باز می گردد، دانشجویانی که از جان خود مایه گذاشتند تا نشان دهند دانشگاه آرمانی چیست؟ دانشگاه آرمانی برای اجتماع خودش همانند آیینه است و دانشگاهی است که روایت‌گر تاریخ نیست، بلکه تاریخ را می‌سازد و به آیندگان معرفی می‌کند.

معاون فرهنگی دانشگاه تهران تصریح کرد: خوشحالیم در دانشگاهی خدمت می کنیم که این نقش بزرگ را در جامعه ایرانی اسلامی به دوش کشیده و در همه زمان ها به عنوان یک الگو بوده است و فعالیت کانون ها هم نشان دهنده این موضوع است.

دکتر سرسنگی در پایان گفت: در دانشگاه تهران برنامه هایی به دست دانشجویان اجرا می شود که در نهادها کمتر دیده می شود و برای ما جای افتخار دارد.

در این مراسم همچنین، مهندس هادی عسگری، مدیرکل فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم با گرامیداشت یاد شهدای ۱۶ آذر، گفت: امروز با توجه به مسائل جامعه و ظهور نسل چهارم دانشگاه به ایده دانشگاه اجتماعی نیاز داریم.

وی با یادآوری مشکلاتی نظیر آلودگی هوا و… گفت: وظیفه داریم حول محور دانشگاه اجتماعی دستیار و کمک حال دولت باشیم. ایده دانشگاه اجتماعی مدافع این ایده است که دانشگاه مشکلات جامعه را رصد کند و با مشارکت دانشجویان مشکلات جامعه را حل کند. کانون‌های فرهنگی عصاره فضائل دانشگاه‌، مولد فضای شادی و نشاط اجتماعی هستند و مسائل فرهنگی را به صورت روزآمد بازخوانی می کنند.

مهندس عسگری در ادامه، عنوان کرد: دانشگاه زیست جهانی است که باید فضایی را فراهم کند تا دانشجو در مسائل مختلف حضور فعال داشته باشد. زیست دانشجویی وجه مشخص دانشگاه است که مبتنی بر تعامل و پویایی دانشجو است.

مدیرکل فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم، گفت: تمایز دانشجو و غیر دانشجو در جایی است که نگاهی از جنس بلوغ عقلانی و تحول شخصیتی در ذهن و ضمیر دانشجو شکل می‌گیرد و با همین نگرش کمک می‌کند تا مشکلات جامعه شناسایی و حل شود.

مهندس عسگری اضافه کرد: بیش از ۷۰ درصد دانشجویان رویش دانشجویی را جدی گرفته‌اند و در اسفند ماه امسال شاهد برگزاری رویش دانشجویی خواهیم بود. دو هدف مشخص در جشنواره رویش دنبال خواهد شد. امید داریم در جشنواره رویش بتوانیم در حل مسائل جامعه یاری بگیریم. همچنین در جشنواره ملی حرکت زمینه حضور ۸۵ دانشجوی خارجی فراهم شد و این اتفاق مبارکی بود و بازخوردهای خوبی در درون و بیرون مرزهای کشور دیده شد. همچنین در جشنواره حرکت یازدهم تعامل خوبی با بازار صورت گرفت.

وی از تصویب دستورالعمل تاسیس مجامع کانون‌های فرهنگی خبر داد و گفت: دستور العمل تاسیس مجامع کانون‌های فرهنگی نیز تصویب شده است؛ از ظرفیت ملی برای ایجاد هویت صنفی برای کانون‌های فرهنگی و کمک به دولت استفاده کرد.

در ادامه این مراسم، سید ضیا هاشمی، استاد دانشگاه تهران و مدیرعامل خبرگزاری جمهوری اسلامی با تبریک ۲۰ ساله شدن کانون‌های دانشگاه تهران، گفت: بیست سال پیش من دانشجوی دانشگاه تهران بودم و خوشحالم نهالی که بیست سال گذشته در دانشگاه تهران کاشته شد، امروز تنومند شده است. همه کسانی که آن روزها بانی و منشا این سنت بودند امروز شاهد باقیات و صالحات خود هستند. دانشجویان فعال در تشکل‌های فرهنگی و علمی جزو نخبگان دانشجویی هستند. دانشجوی نخبه فقط دانشجوی برجسته از نظر علمی نیست بلکه آنها برتری‌های از نظر فرهنگی دارند.

هاشمی با یادآوری نسل چهارم دانشگاه‌ها گفت: در دانشگاه‌های نسل چهارم، مجامعی مانند کانون‌ها نقش برتری دارند که باعث می‌شود استعدادهای گوناگون فرهنگی آنها در کنش فرهنگی شکوفا شود.

احسان محمدی، دبیر شورای کانون‌های فرهنگی دانشگاه تهران و دبیر جشن بیست سالگی کانون های این دانشگاه نیز در سخنانی، گفت: فرهنگ مهمترین رکن جامعه و دانشگاه است. دانشگاهی پیشرفته است که علاوه بر حوزه های علمی و فناوری در امور فرهنگی نیز جایگاهی بالا داشته باشد. در باب فرهنگ، دانشگاه و اجتماعی است که کانون‌ها به عنوان یک نهاد و جریان معنادار می‌شوند. کانون‌ها در ذات خود مروج ارزش‌ها هستند. کانون‌ها، حرفه و تخصص و محمل ارزش آفرینی است. همین که گروهی دانشجو در کنار یکدیگر اجتماع می‌کنند، واجد ارزش است.

وی با بیان مزایای اجتماعی حضور دانشجویان در کانون‌های فرهنگی گفت: دانشجویان با حضور در کانون‌ها، در یک کلام، تعهد به جامعه را تمرین می‌کنند و ما شاهد هستیم با گردهم آمدن دانشجویان در یک حوزه تخصصی آثار فاخری تولید می‌شود.

محمدی یادآور شد: کانون‌ها در سال ۱۳۷۷ از دولت هفتم پایه‌گذاری شدند و تا نیمه اول دهه هشتاد دوران پرفروغ خود را تجربه کردند و از نیمه دوم با اعمال برخی محدودیت‌ها در سطح ملی و دانشگاهی از پویایی کمتری برخوردار شدند که این روند تا اوایل دهه ۹۰ ادامه داشت. در اوایل دهه ۹۰ با حضور سیاست‌های اصولی و تلاش‌هایی در سطح ملی و دانشگاه تهران، کانون‌ها در مسیر احیاء و بازسازی قرار گرفت. در سال‌های اخیر ضمن تاکید بر قانون گرایی و تعهد به ارزش‌های دینی و ملی تلاش کردیم کانون‌ها در مسیری پویا و امن باشند.

در ادامه دکتر هادی خانیکی، خاطر نشان کرد: خوشحالم در خدمت دوستان دانشجو، دبیران و اعضای کانون های فرهنگی، اجتماعی، هنری و دینی دانشگاه تهران، دکتر نیلی احمدآبادی (رئیس دانشگاه تهران) و دیگر عزیزان بودم. من هم روز ۱۶ آذر را تبریک می گویم که بلوغ و رشد دانشجویی را در اغلب دانشگاه های کشور نشان می دهد.

وی ادامه داد: فرصتی نیست که ذهنیتی تاریخی را بر اساس خاطره ها زنده کنم. مرحوم دکتر روح الامینی (استاد فقید دانشگاه تهران) تمثیلی داشت و می گفت هر وقت عکس رئیس کنونی و سابقی را در یک مدرسه کنار همدیگر دیدید، بدانید ما خیلی رشد کرده ایم. به عنوان یک مدیر قبل از اسبق صحبت می کنم! چون بیست سال از حضورم در وزارت علوم می گذرد و حالا در خدمت دوستانی هستم که زمان مدیریت من، دانشجو بودند.

معاون اسبق فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری تصریح کرد: وقتی سخنان مهندس عسگری (مدیرکل پشتیبانی امور فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری) را شنیدم و پختگی صحبت های او را دیدم، به یاد آوردم زمانی که برای همکاری با ما آمد، دوران دانشجویی را پشت سر می گذاشت. اگر کانون های فرهنگی تنها یک نتیجه در این مدت داشته باشد، همین است.

دکتر خانیکی در پایان، خاطرنشان کرد: می بینیم دانشجویان ما چطور توانسته اند ظرفیت های خود را شکوفا کنند و این نتیجه برای من کافی است. بیست سالگی کانون های فرهنگی نشان می دهد ما باید جای خود را پیدا کنیم. به میدان آمدن جوانان برای ما و نسل ما امیدبخش است. رسیده ایم من و نوبتم به آخر خط، نگاه دار جوان ها بگو سوار شوند.

در پایان این مراسم که با اجرای موسیقی از کانون موسیقی و کانون فلوت دانشگاه تهران همراه بود؛ آیین رونمایی از طرح های فرهنگی کانون ها با حضور دکتر محمود نیلی احمدآبادی و دکتر هادی خانیکی و مهمانان دیگر برگزار شد.

در این برنامه همچنین دکتر حمید محمدی مشاور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، دکتر عباس خامه‌یار معاون بین الملل سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، رامین طباطبایی ریاست فدراسیون بسکتبال و فروغ اسرافیلیان دبیر جشنواره ملی رویش و نیز حضور داشتند.

یک دیدگاه