همایش روز جهانی عصای سفید توسط دانشجویان روشندل در دانشگاه تهران برگزار شد

پنجمین همایش روز جهانی عصای سفید به همت کانون دانش پژوهان با آسیب بینایی باشگاه دانشجویان دانشگاه تهران با حضور جمع کثیری از دانشجویان کم‌بینا و نابینای دانشگاه تهران، مسئولان، اعضای هیئت علمی و کارکنان این دانشگاه یکشنبه ۲۹ مهر ۱۳۹۷، در باشگاه دانشجویان دانشگاه تهران برگزار شد.

در این مراسم، دکتر محمد علی زارع چاهوکی مدیر کل فرهنگی و اجتماعی دانشگاه تهران، ضمن اشاره به برگزاری برنامه توسط دانشجویان عضو کانون دانش پژوهان با آسیب بینایی باشگاه دانشجویان دانشگاه تهران، گفت: این برنامه با زحمات اعضای این کانون برگزار شده است. کانون دانش پژوهان با آسیب بینایی یکی از فعال ترین کانون های دانشگاه تهران است و با اینکه دانشجویان با آسیب بینایی مواجه هستند اما نسبت به این محدودیت، بسیار توانمند و فعال هستند.

وی افزود: دانشجویان روشندل ما به خوبی اثبات کرده اند که توانمندی بالایی دارند و در زمینه های علمی و فرهنگی این توانمندی‌ها را نشان داده‌اند.

مدیر کل فرهنگی و اجتماعی دانشگاه تهران در ادامه تصریح کرد: بخش های مختلف دانشگاه باید به مطالبات این قشر توجه ویژه داشته باشد و خوشبختانه این طور هم هست و نهادهای مختلف به این قشر از دانشجویان توجه ویژه ای دارند. برخی کاستی‌ها نیز حتما توسط مسئولان مربوط رفع خواهد شد.

پیش از سخنان مدیر کل فرهنگی و اجتماعی دانشگاه، زهرا علی اکبری دبیر کانون دانش پژوهان با آسیب بینایی باشگاه دانشجویان دانشگاه تهران، طی سخنانی گفت: کانون دانش پژوهان با آسیب بینایی با اهداف آموزشی، فرهنگی، اجتماعی، توانمندسازی و مطالبه خواهی خواسته های دانشجویان نابینا و کم بینا و افزایش مهارت های زندگی، اجتماعی، فرهنگی و ورزشی در بهمن سال ۱۳۹۲ با تلاش و اهتمام گروهی از دانشجویان نابینا آغاز به کار کرد.

وی افزود: این کانون تا کنون توانسته در بسیاری از امور فرهنگی، آموزشی، ورزشی و توانمندسازی، راه پیشرفت را به سمت آینده برای دانشجویان نابینا و کم بینا فراهم کند. این کانون موفق شده است در سه جشنواره کشوری رویش، جشنواره ترنج و جشنواره فرهنگ مقام اول را در بین کانون های فرهنگی دانشگاه، کسب کند.

علی اکبری در ادامه با اشاره به پیگیری مطالبات دانشجویان نابینا و کم بینا، اظهار کرد: در سال گذشته ما توانستیم با تلاش بسیار، قانون ۱۰ ماده ای را برای رفاه هر چه بیشتر این قشر از دانشجویان در دانشگاه به تصویب برسانیم که صمیمانه از این بابت از هیئت رئیسه دانشگاه و به ویژه دکتر محمود نیلی احمدآبادی رئیس دانشگاه تشکر می کنم.

وی ادامه داد: در حال حاضر کانون دانش پژوهان با آسیب بینایی ۱۰۰ عضو دارد که در مقاطع مختلف کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری مشغول به تحصیل هستند.

دبیر کانون دانش پژوهان با آسیب بینایی، تصریح کرد: نابینایی معلولیت نیست بلکه محدودیت است و همانطور دانشجویان دانشگاه تهران نشان داده اند که در دانشگاه و در جامعه در صورتی که از امکانات و فرصت های برابر برخوردار باشند می توانند پله های ترقی را یکی پس از دیگری بپیمایند. باید بپذیریم که این گروه از جامعه نیز دارای حقوق شهروندی هستند و باید دارای حق شهروندی برابر با دیگران باشند.

وی در پایان سخنانش از همراهی مسئولان دانشگاه و دکتر احمد به پژوه استاد روانشناسی کودکان استثنایی دانشگاه تهران برای همراهی های همیشگی شان تقدیر و تشکر کرد.

در ادامه این مراسم، مهندس محمد طاهری ریکنده، مدیرکل امور دانشجویی دانشگاه تهران طی سخنانی اظهار داشت: معاونت دانشجویی و اداره کل امور دانشجویی دانشگاه تهران افتخار دارد از سال ۱۳۸۷ در خدمت رسانی امور مربوط به روشندلان عزیز و فرهیخته دانشگاه تهران ایفای نقش کند.

وی با بیان اینکه در زمینه آموزشی بن‌های کتابی در اختیار این عزیزان قرار داده شده، افزود: سایت نابینایان اداره کل امور دانشجویی دانشگاه تهران حاوی کتب مورد نیاز برای روشندلان عزیز و فرهیخته است که با ارتقای این سایت دانشجویان روشندل در کل کشور تمامی کتب مورد نیاز خود را در قالب کتب صوتی می‌توانند از این سایت دریافت کنند که در این زمینه با همکاران محترم کتابخانه مرکزی دانشگاه جهت تامین و تهیه این کتب جهت بارگذاری در سایت رایزنی‌هایی صورت پذیرفته است.

مهندس طاهری با اشاره به اینکه در سال تحصیلی ۹۸-۹۷ دانشگاه تهران پذیرای ۱۴ دانشجوی روشندل است که به مجموع ۷۴ دانشجوی فرهیخته روشندل این دانشگاه افزوده شده اند، از آنان خواست تا مشکلات، پیشنهادات، انتقادات و نظرات خود را با کارشناسان مربوطه امور دانشجویی دانشگاه تهران در میان بگذارند.

این مراسم با اجرای موسیقی سنتی و تقدیر از مسئولان دانشگاه، همیاران و دانشجویان جدیدالورود نابینا، به پایان رسید.

یک دیدگاه