رئیس دانشگاه تهران در دیدار و گفتگو با نمایندگان تشکل های دانشجویی: دانشگاه تهران آماده پذیرش مسئولیت های بیشتری در حوزه مسائل اجتماعی است

نمایندگان تشکل های دانشجویی، دوشنبه ۱۶ مهرماه با دکتر محمود نیلی احمدآبادی رئیس دانشگاه تهران، دیدار و در خصوص مسائل مختلف مرتبط با تشکل های خود با وی گفت وگو کردند.

در این جلسه علاوه بر نمایندگان انجمن های علمی دانشجویی، کانون های فرهنگی، هنری، اجتماعی و دینی دانشجویی، انجمن اسلامی مستقل دانشجویان، جامعه اسلامی دانشجویان، انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه تهران و علوم پزشکی تهران، بسیج دانشجویی دانشگاه، و نشریات دانشجویی، دکتر مجید سرسنگی، معاون فرهنگی دانشگاه، دکتر زارع چاهوکی، مدیرکل فرهنگی و اجتماعی دانشگاه، و تنی چند از مدیران و کارشناسان معاونت فرهنگی دانشگاه حضور داشتند.

دکتر محمود نیلی احمدآبادی، رئیس دانشگاه تهران در این دیدار و پس از شنیدن نقطه نظرات دانشجویان حاضر نکاتی را مورد اشاره قرار داد.

وی در ابتدای سخنان خود ضمن اظهار خوشحالی از برگزاری این جلسه، نقش تشکل های دانشجویی را در توسعه دانشگاه ممتاز دانست و گفت: تشکل های دانشجویی همواره موجب ایجاد نشاط و امید در دانشگاه بوده و نقشی اساسی در توسعه علمی و فرهنگی دانشگاه دارند.

رئیس دانشگاه با تشویق دانشجویان به داشتن افق های بازتر و بزرگ تر، افزود: رضایت داشتن از وضع موجود سرآغاز سقوط است. باید افق های دانشگاه را بازتر و بزرگ تر ببینیم. امروز رقابت در دانشگاه تهران از سطحی ملی و داخلی به سطحی بین المللی ارتقا یافته و شما دانشجویان با درک درست از شرایط می توانید در این راستا کارهای بزرگی را انجام دهید.

دکتر نیلی احمدآبادی داشتن نگاه های متفاوت را زمینه رشد دانست و گفت: دانشگاه محل تضارب آراء و احترام قائل شدن برای دیدگاه های مختلف است. به همین دلیل معتقدم باید از انتقاد استقبال کرد و آن را زمینه ای برای پیشرفت قرار داد. البته باید یادمان باشد که انتقادها باید سازنده باشد. نظرات تند و یک سویه و فاقد استدلال بیشتر موجب انحراف از مسیر پیشرفت است. ما از انتقاد و دیدگاه های متنوع استقبال می کنیم اما اعتقاد داریم سیاه نمایی و صرفا به نقاط منفی یک جریان پرداختن متناسب شأن و جایگاه دانشگاه و دانشگاهیان نیست.

رئیس دانشگاه در بخش دیگری از سخنان خود به برنامه سوم توسعه دانشگاه و محورهای کلان آن، از جمله گسترش روابط بین المللی، کارآفرینی و مسئولیت پذیری اجتماعی و اخلاق حرفه ای اشاره کرد و این اهداف را متناسب با الگوی تمدن ایرانی و اسلامی دانست.

وی دانشگاه را برای پذیرش مسئولیت های اجتماعی جدی تر آماده دانست و در عین حال از دیگر دستگاه های اجرایی و مسئولین ارشد کشور خواست که بیش از پیش به دانشگاه اعتماد و در حل مشکلات اجتماعی از ظرفیت دانشگاهیان استفاده کنند.

رئیس دانشگاه تهران در خصوص نبود رویه های مشابه در دانشگاه، اظهار کرد: دانشگاه تهران، دانشگاه بسیار بزرگی است؛ قرار بود اختیارات بیشتری به صف داده شود و صف سپاری صورت گیرد که بروکراسی کم شود، این ایده درست است اما اگر برای این صف سپاری آیین نامه های دقیق و رویه های معین نداشته باشیم از استاندارد خارج می شویم.

وی افزود: دانشگاه باید به گونه ای باشد که به هر نقطه از آن، چه کیش باشد چه فومن و چه پردیس مرکزی، بروید احساس کنید در دانشگاه تهران هستید. دانشگاهیان باید دارای فرهنگ کاری مشابه و آموزش های حین خدمت مشابه باشند تا رفتاری مشابهی در دانشگاه رایج باشد.

پیش از سخنان دکتر نیلی، معاون فرهنگی دانشگاه طی سخنان کوتاهی هدف از برگزاری این جلسات را نزدیک تر شدن دیدگاه های نمایندگان تشکل های دانشجویی و مدیران ارشد دانشگاه دانست و گفت: ما معتقدیم هرچه دانشجویان و مدیران دانشگاه با هم بیشتر گفت وگو کنند زمینه رشد و توسعه دانشگاه بیشتر فراهم می شود. تشکل های دانشجویی یک رکن مهم دانشگاه هستند و اینکه در جریان رخدادها و سیاست های دانشگاه باشند به آن ها کمک می کند دانشگاه را در مسیر خود بیشتر یاری کنند.

گفتنی است، در این دیدار، نمایندگان تشکل های دانشجویی هر یک نقطه نظرات و پیشنهادات خود را در راستای ارتقای کمی و کیفی فعالیت های دانشجویی ارائه کرده و خواستار توجه بیشتر دانشگاه در ایحاد بسترهای لازم توسعه فعالیت های این تشکل ها شدند.

یک دیدگاه