معاون رئیس جمهور در دانشگاه تهران: برگزاری کنفرانس بین المللی محیط زیست و فعالیت مدارس بین المللی حرکت در مسیر دیپلماسی عمومی است

آیین افتتاح کنفرانس بین‌المللی جامعه و محیط زیست و مدرسه بین‌المللی تابستانی دانشگاه تهران به همت انجمن‌های علمی دانشجویی دانشگاه تهران و معاونت فرهنگی و اجتماعی این دانشگاه با حضور دکتر محمود نیلی احمدآبادی رئیس دانشگاه تهران، دکتر معصومه ابتکار معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده، دکتر مجید سرسنگی معاون فرهنگی و اجتماعی دانشگاه تهران و رئیس کنفرانس بین المللی جامعه و محیط زیست، معاون وزیر جهاد کشاورزی و جمعی دیگر از مسئولان و نیز با حضور گسترده استادان و دانشجویان ایرانی و سایر کشورهای جهان، یکشنبه ۱۱ شهریور، در تالار علامه امینی دانشگاه تهران برگزار شد.

در این مراسم، دکتر معصومه ابتکار معاون رئیس جمهور، ضمن تقدیر از برگزاری این مراسم توسط دانشگاه تهران، گفت: برگزاری مدرسه تابستانی برای جمعی از دانشجویان بین المللی اقدام بسیار ارزنده‌ای از سوی دانشگاه تهران است و بسیار خرسندم که در این جمع حضور دارم.

وی افزود: امیدوارم این کار استمرار پیدا کند به دلیل اهمیت آن در پیشبرد علم، تبادل دانایی و پیشرفتی که ما در عرصه‌های مرتبط با محیط زیست باید داشته باشیم. محیط زیستی که امروز حتی فراتر از بحث میان رشته‌ای به عنوان رشته‌های ترنس از آن یاد می شود و در پیشرفت علم در بخش‌های پژوهشی در دنیا بسیار بسیار مورد توجه و کاربرد قرار دارند ضمن این که بخش مهمی از دیپلماسی عمومی به شمار می‌رود.

دکتر ابتکار در ادامه خطاب به  استادان و دانشجویان خارجی حاضر در این کنفرانس گفت: امیدوارم از بودن در ایران و در این مدرسه لذت ببرید و مطمئن هستم این تجربه تصویر و دانسته‌های شما از ایران را تغییر خواهد داد. همچنین امیدوارم در سفرهایی که به نقاط مختلف ایران خواهید داشت و امیدوارم از تاریخ ۶ هزار ساله، فرهنگ و طبیعت ایران به خصوص از دیدن پارک ملی بسیار با ارزش گلستان لذت ببرید.

وی افزود: شما در این دوره از حضور خود خواهید دید که ایران یک کشور منحصر به فرد است نه تنها برای فرهنگ و تمدن چند هزار ساله‌اش بلکه به دلیل تنوع اقلیم و اقوام، ما آذری‌ها، ترک‌ها، لر‌ها، کردها، عرب‌ها، فارس‌ها، ترکمن‌ها، سیستانی‌ها، بلوچ‌ها و بسیاری اقوام دیگر را داریم. همچنین تنوع طبیعت فراوان از جنگل‌های ارسباران تا کویرهای منحصر به فردمان در نتیجه امیدوارم از این‌ها لذت ببرید.

معاون رئیس جمهور ضمن معرفی سابقه دانشگاهی و کاری خود در دولت جمهوری اسلامی، اظهار کرد: چالش‌های زیادی در زمینه محیط زیست وجود داشته است نه تنها در ایران و مربوط به ایران بلکه به دلیل تغییر اکوسیستم جهانی که در کشور ما هم نتایج آن قابل مشاهده است.

رئیس سابق سازمان محیط زیست، ادامه داد: تحصیلات در زمینه محیط زیست بسیار اهمیت دارد. تحصیلات، دانش را به همراه دارد و امروز دانش در زمینه محیط زیست یک نیاز اساسی برای همه کشورها با هر پیشینه و چالش طبیعی است. این موضوع را باید به صورت ملی دید اما به صورت جهانی به آن فکر کرد. پژوهش در زمینه محیط زیست از اهمیت بسیاری برخوردار است زیرا این حوزه دائما در حال تغییر است و ما به اطلاعات بیشتری در این باره نیاز داریم، هر چه بیشتر بدانیم تصمیمات بهتری در این زمینه اتخاذ می کنیم.

وی افزود: ما مجبوریم از دانش استفاده کنیم برای تصمیم گیری های درست در زمینه محیط زیست، این چیزی است که من آموخته ام و به آن اعتقاد دارم. نحوه زندگی تک تک ما در آینده کره خاکی مهم است و این زمانی است که باید برای نحوه درست زندگی آموزش داد و به تغییر روش برخورد با زمین فکر و عمل کرد.

معاون رئیس جمهور با اشاره به حضار، گفت: شما نسل جوان این قرن هستید آینده از آن شما است، آینده سیاره زمین به شما برمی‌گردد، باید از آینده محافظت کنید با تغییر نحوه زندگی، به نظر سخت می‌آید اما امکان‌پذیر است. ما به این تغییر روش نیاز داریم، به عشق به طبیعت نیاز داریم. ما یه یک تغییر سیاسی در زمینه محیط زیست نیاز داریم به یک همدلی سیاسی نیاز داریم.

دکتر معصومه ابتکار در پایان سخنانش، گفت: ما باید با خودمان به صلح برسیم وقتی ما خودمان و مخلوقات را درک کنیم می‌توانیم خالق را بشناسیم و درک کنیم و پس از آن می‌توانیم در صلح با طبیعت زندگی کنیم و به دیگران بیاموزیم با هارمونی طبیعت زندگی کنند. شما به عنوان نسل جوان با دو موضوع مواجه هستید موضوع جهانی تغییرات طبیعت و متاسفانه جنگ؛ پس ما به صلح و گفت‌و‌گو برای جلوگیری از این دو پدیده نیاز داریم.

در ادامه، دکتر محمود نیلی احمدآبادی رئیس دانشگاه تهران، در افتتاح کنفرانس بین‌المللی جامعه و محیط زیست و مدرسه بین‌المللی تابستانی دانشگاه تهران، گفت: به دانشگاه تهران و به این کنفرانس مهم خوش آمدید؛ این کنفرانس و مدرسه تابستانی یک گردهمایی برای دانشجویان علم پژوه در سراسر جهان است و این ارزش کنفرانس است.

وی افزود: از این موقعیت استفاده می کنم و درباره دانشگاه تهران و فعالیت های بین المللی آن اطلاعاتی در اختیار شما قرار می دهم. دانشگاه تهران مهم ترین و بزرگ ترین و برترین دانشگاه ایران است، تاریخچه این دانشگاه به ۸۴ سال پیش باز می گردد. در حال حاضر دانشگاه تهران در گستره ای از شمال ایران دریای کاسپین تا جنوب ایران و کرانه خلیج فارس، فعالیت می کند.

رئیس دانشگاه تهران در ادامه، گفت: ما ماموریت های ملی مختلفی از جمله بررسی زلزله های سطح کشور و فعالیت های محیط زیستی داریم. بین المللی بودن دانشگاه تهران و مسئولیت های اجتماعی از فعالیت های مهم ما به شمار می رود. همانطور که می بینید دو سیاست مهم را دانشگاه تهران دنبال می کند که هر دو به این کنفرانس بین المللی مرتبط هستند. مسئولیت اجتماعی دانشگاه تهران بخش مهمی از بحث محیط زیست از جمله چالش مهم آب در ایران را شامل می شود.

وی افزود: ما با همکاری با ارگان‌های مربوط دیگر سعی در بررسی و ارائه راه حل‌هایی در این زمینه و مدیریت آن داریم. ما در ایران محیط زیست متنوعی و طبیعت متنوع داریم و این به ما فرصتی داده است؛ در تحقیقات ما آب، تغییرات آب و هوا و محیط زیست موضوعات مورد مطالعه ما است. بسیاری از چالش های موجود بین ایران و همسایگان آن مشترک است و بدون همراهی همه حل این چالش ها نا ممکن است.

دکتر نیلی تاکید کرد: آب یک چالش مشترک بین ایران و همسایگان او است با وجود تغییرات آب و هوایی بدون همکاری کشورهای منطقه حل این چالش بسیار سخت به نظر می رسد.

وی در ادامه افزود: ما در زمینه تحصیلات و تحقیقات بین المللی بحث تبادل دانشجو و استاد و دوره‌های آنلاین را داریم؛ ما امیدواریم در زمان اقامت‌تان در ایران این امکان را داشته باشید که هر چه بیشتر با فعالیت هایی که ما در اینجا انجام می دهیم آشنا شوید. شما اگر دانشجویی از منطقه اروپا باشید با برنامه اروسیا و اگر از کشورهای دیگر هستید از طریق برنامه ام آی او می‌توانید برای تحصیل در دانشگاه تهران اقدام کنید. این اقدامات دیپلماسی دانشگاهی، روابط دوستانه و صلح را در سراسر جهان ترویج می‌دهد.

دکتر محمود نیلی احمدآبادی در پایان سخنانش، گفت: من این کنفرانس را آغاز یک همکاری بین دانشگاه تهران و شما می دانم و امیدوارم از این تجربه لذت ببرید و با خاطرات خوب از ایران به کشورهای‌تان بازگردید. رئیس دانشگاه تهران در خاتمه سخنان خود از تمام کسانی که در برپایی این کنفرانس و مدرسه بین المللی تابستانی دانشگاه تهران نقش داشته اند، خصوصا دانشجویان و انجمن های علمی این دانشگاه تقدیر و تشکر کرد.

در این مراسم همچنین، دکتر گلدانساز رئیس پردیس کشاورزی و منابع طبیعی دانشگاه تهران و علی حمیدیان دبیر کنفرانس بین‌المللی جامعه و محیط زیست و مدرسه بین‌المللی تابستانی دانشگاه تهران به ایراد سخن پرداختند.

گفتنی است، دومین کنفرانس بین المللی جامعه و محیط زیست طی یک روز برگزاری خود شاهد ارائه مقالات علمی از سوی استادان و دانشجویان ایرانی و دیگر کشورها خواهد بود. شرکت کنندگان در اولین مدرسه بین المللی تابستانی دانشگاه تهران پس از این کنفرانس، بازدیدهایی را از شهر تهران و چند شهر دیگر کشور و پارک ملی گلستان خواهند داشت و در مراسم اختتامیه این رخداد که روز سه شنبه ۱۹ شهریور ۱۳۹۷ در شهر مقدس مشهد و در دانشگاه فردوسی این شهر برپا خواهد شد، شرکت خواهند کرد.

یک دیدگاه