با تجلیل از خبرنگاران فرهنگی برگزیده کشور؛ نشست خبرنگاران فرهنگی دانشگاه‌های سراسر کشور برگزار شد

همزمان با روز خبرنگار، نشست خبرنگاران فرهنگی دانشگاه‌های سراسر کشور با حضور معاون فرهنگی وزیر علوم، مدیر کل امور فرهنگی وزارت علوم و مدیر باغ موزه نگارستان با تقدیر از خبرنگاران فرهنگی برگزیده کشور، چهارشنبه ۱۷ مرداد در باغ موزه نگارستان دانشگاه تهران برگزار شد.

دکتر غلامرضا غفاری در این نشست، گفت: کار خبرنگاران فرهنگی در دانشگاه‌ها با داشتن اشتراکات بسیار با خبرنگاران رسانه‌های جمعی از تمایز و تفاوت‌هایی برخوردار است که ناشی از فعالیت در حوزه رسالت فرهنگی و اجتماعی دانشگاه و بینش علمی عمیق است.

وی افزود: باید سرمایه فرهنگی دانشگاه‌ها را تقویت کنیم که بخشی از این رسالت از طریق اطلاع‌رسانی درست و شفاف در دانشگاه‌ها و تبیین نخبگان دانشگاهی صورت می‌گیرد.

دکتر غفاری، تصریح کرد: علم، دانش و بینش خبرنگاران است که به اطلاعات، آمار و داده‌های خام، معنا و مفهوم می بخشد و به حکم‌روایی خوب در جامعه کمک می‌کند.

وی استمرار مسئولیت اجتماعی دانشگاه در جامعه را نیازمند آگاهی بخشی و ارتباط دانشگاه با بخش‌های مختلف جامعه و دولت و مردم با دانشگاه است.

در ادامه این مراسم، مهندس محمد هادی عسکری مدیرکل امور فرهنگی وزارت علوم، گفت: در عصر ارتباطات اینترنت، کار خبرنگار یک کار معمولی نبوده و مبتنی بر نظام حرفه‌ای و علمی است. بنابراین خبرنگار واژه نیست، طریق است یک نقش منحصر به فرد مبتنی بر کنش اجتماعی است.

مدیرکل فرهنگی و اجتماعی، افزود: خبرنگار کمک می‌کند که مسائل دانشگاه‌ها را رصد کنیم خبرنگار تحولات اجتماعی، سیاسی را به ویژه در دانشگاه‌ها به تصویر می‌کشد، خبرنگاری ریشه در تاریخ دارد.

وی افزود: خبرنگاران فرهنگی با حضور در دانشگاه‌ها با مسئولیت اجتماعی‌ای که دارند، به دانشگاه‌ها کمک می‌کنند به صورت مؤثر فعالیت کرده و عصاره شفا‌بخشی ارائه دهند.

عسکری ادامه داد: امروز بیش از هر زمان دیگری نیاز داریم که مسیر اخلاقی جامعه تبیین شود، بعد از ۴۰ سال در حوزه مسائل فرهنگی و اجتماعی یک راه پرافتخاری را طی کرده و یک راه نیز پیش رو داریم برای رشد این راه مجموعه خبرنگاران فرهنگی دانشگاه‌ها می‌توانند تأثیر‌گذار باشند.

در ادامه این نشست، از خانم‌ها فرین حسین روحانیان خبرنگار فرهنگی دانشگاه تهران، مریم قنادی خبرنگار فرهنگی دانشگاه گیلان و مریم مقدم خبرنگار فرهنگی دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی گرگان به عنوان رابطان خبری برگزیده حوزه معاونت فرهنگی و همچنین خبرنگاران برخی از خبرگزاری‌ها تجلیل شد.

یک دیدگاه