مراسم تجلیل از خانواده معظم شهدای سرافراز دانشگاه تهران؛ باید داشته‌هایمان را تبیین کنیم به زبانی که همه بفهمند، نه به زبانی که فقط خودمان می‌فهمیم

مراسم تجلیل از خانواده‌های شهدای دانشگاه تهران، با حضور دکتر نیلی رئیس دانشگاه تهران، سردار یزدی فرمانده سپاه محمد رسول‌الله(ص)، دکتر سرسنگی معاون فرهنگی، دکتر فقیه مدیرکل آموزش عالی بنیاد شهید، دکتر نصیری مدیرکل بنیاد شهید استان تهران، مهندس محمدی مدیرکل دانشجویان شاهد و ایثارگر وزارت علوم و دکتر اللهیاری مدیرکل شاهد و ایثارگر دانشگاه تهران،  دوشنبه ۲۱ اسفند ۱۳۹۶ در باشگاه دانشجویان این دانشگاه برگزار شد.

دکتر محمود نیلی احمدآبادی رئیس دانشگاه تهران در این مراسم، با بیان اینکه دانشگاه نیازمند مساعدت جامعه است، تأکید کرد: دانشگاه نهادی مردمی است نه دولتی و باید مردم کمک کنند تا وظیفه‌اش را به درستی انجام دهد. همه جوامع به دنبال الگو هستند و آینده کشورها بستگی به آن الگوها و دنبال کردن آنها دارد. دانشگاه‌ها به عنوان نهادی معرفتی و علمی طبیعتا اگر الگویی را معرفی کنند، صاحب ارزش خواهد بود.

رئیس دانشگاه تهران ادامه داد: ما هم در ایران به دنبال معرفی الگوها هستیم و خوشبختانه الگو هم زیاد داریم. یکی از برترین این الگوها شهدا هستند. شاید کمتر جمعی را بشناسیم که بتوانند همسان شهدا مورد پذیرش و قبول مردم ایران قرار بگیرند.

وی اضافه کرد: مردم یک تصور و برداشت واضح و روشن از شهدا دارند و به طور طبیعی آنها را به عنوان الگوی خود انتخاب می‌کنند. اما ما با نسلی مواجه هستیم که آن ارتباط فیزیکی را با شهدا نداشته‌اند و هر چه دارند شنیده‌ها و گفته‌هاست. ما باید شهدا را معرفی کنیم تا جوانان بتوانند الگوهای برتری را برای خود انتخاب کنند.

دکتر نیلی احمدآبادی با طرح این سؤال که چرا شهدا جایگاه ویژه‌ای دارند، خاطرنشان کرد: نخست رسیدن به انتخاب است، شهدا انتخاب می‌کنند. خیلی از ما در زندگی مسیرمان را براساس تصادف انتخاب کرده‌ایم. اما شهدا یعنی کسانی که مسیر را آگاهانه انتخاب کردند و در این مسیر جان‌فشانی کردند.

رئیس دانشگاه تهران تصریح کرد: وظیفه دانشگاه اشاعه علم است. علمی را که آگاهان و مصلحان به جامعه عرضه کردند، دانشگاه وظیفه دارد آن را توسعه و نشر دهد.

وی بر اینکه دانشگاه وظیفه الگوسازی دارد، تأکید کرد و گفت: امیدواریم بتوانیم در این مسیر و مسیرهای صحیح اقدام کنیم و امیدواریم بدنه علمی دانشگاه بتواند در نشر فرهنگ خودآگاهی، اصلاح و مصلح بودن قدم بردارد، چون هر چقدر این بیان گویاتر و آگاهانه‌تر باشد مطمئنا جوانان بیشتری جذب می‌شوند.

دکتر نیلی ادامه داد: فطرت انسانی دنبال انتخاب بهترین‌ها است و هرکس در این جهان بهترین‌ها را برتر و بهتر معرفی کند، همان فرهنگ دنیا را فرهنگ خود می‌کند.

رئیس دانشگاه تهران با بیان اینکه صرفِ داریم و داشته‌هایمان کافی نیست، گفت: باید داشته‌ها را تبیین کنیم به زبانی که همه بفهمند، نه به زبانی که فقط خودمان می‌فهمیم.

دکتر نیلی احمدآبادی در پایان تأکید کرد: دانشگاه نیازمند مساعدت جامعه است. دانشگاه یک نهاد مردمی است نه دولتی، پس باید از مشارکت، کمک و پشتیبانی مردم برخوردار باشد تا بتواند وظیفه‌اش را به درستی انجام دهد.

پیش از سخنان رئیس دانشگاه تهران، دکتر مجید سرسنگی معاون فرهنگی دانشگاه تهران در این مراسم، گفت: امروز گرد هم آمده‌ایم تا بگوییم ایثارگری غیورمردان و غیورزنان را فراموش نکرده‌ایم. دانشگاه تهران هرچند بزرگترین و پرافتخارترین دانشگاه کشور است اما نباید این دانشگاه را فقط با عنوان یک مرکز علمی نگاه کنیم، دانشگاه تهران بخشی از میراث فرهنگی کشور و یکی از سنگرهای محکم و ارزنده برای نیروهای مسلمان، در برابر کفر و استکبار بوده است.

معاون فرهنگی دانشگاه تهران، ادامه داد: دانشگاه تهران قبل از پیروزی انقلاب اسلامی، مرکزی برای مبارزان انقلابی بوده و بعد از انقلاب هم در دفاع مقدس و سازندگی نقش مهمی را ایفا کرده است.

وی اضافه کرد: این دانشگاه اکنون یک مرکز علمی و فرهنگی، و نمادی برای جمهوری اسلامی ایران است. ما مفتخریم که در دانشگاه تهران ۳۹۵ شهید را تقدیم انقلاب اسلامی کرده‌ایم. ۲۲ کارمند، ۵ عضو هیئت علمی و بقیه، شهدای دانشجو بوده‌اند که در جریان انقلاب یا دفاع مقدس و یا بعد از آن در جریان دفاع از حریم اسلام جان خود را تقدیم امام زمان (عج) کرده‌اند.

سرسنگی خاطرنشان کرد: اعتقاد داریم پرداختن به موضوع شهدا می‌تواند ما را به لحاظ فرهنگی در کشور بیمه کند. اگر شهدا خلاصه شوند به چند پلاک بر سر کوچه‌ها و خیابان‌ها، قطعا ارزش‌های انقلاب را از دست داده‌ایم.

معاون فرهنگی دانشگاه تهران تأکید کرد: اگر امروز  نسل جوان ما با سؤالات زیادی روبه‌رو است دلیلش این است که در این سال‌ها ما دچار نوعی سردرگمی فرهنگی بوده‌ایم.

وی در پایان اضافه کرد: امروز هرچند در کشور مشکلات اقتصادی و معیشتی داریم و باعث تنگنا شده است اما مسئله اصلی ما فرهنگ و تبیین ارزش‌های انقلاب و دفاع مقدس است.

در ادامه، سردار محمدرضا یزدی به‌عنوان فرمانده سپاه حضرت محمد رسول‌الله (ص) تهران بزرگ، در مراسم تجلیل از خانواده‌های شهدای دانشگاه، گفت: تفاوت شهدای ما با کشته‌شدگان سایر کشورها در نوع نگاه و تفکرات است. هیچ یک از کشورها نمی‌توانند به عزتی که جمهوری اسلامی به آن رسیده است، برسند.

وی در ادامه سخنان خود به حضور ناوهای آمریکایی در خلیج فارس اشاره کرد و افزود: ناوهای آمریکایی که تا دندان مسلح هستند از سال ۱۹۸۵ در خلیج فارس حضور دارند و به کشورهایی مانند عراق و افغانستان حمله کردند، اما چرا آنان تاکنون جرات نکرده‌اند به ایران حمله کنند؟ آیا از سلاح اتمی نداشته‌یمان واهمه دارند؟ خیر آنان از تفکر شهدا در میان مردم و جوانان ترس دارند.

سردار یزدی، تأکید کرد: در سال‌های اخیر مردم ایران بارها به صورت مزدوران آمریکایی سیلی زدند. ما در زمان جنگ تحمیلی از ۹ کشور به غیر از مزدوران اسیر گرفتیم؛ آمریکایی‌ها هر طور که می‌توانستند علیه مردم ایران اقدام براندازی کردند اما موفق نشدند.

وی با بیان اینکه آمریکایی‌ها از نفوذ تفکرات شهدا در ذهن جوانان ایرانی ترس دارند، گفت: معاندان و آمریکایی‌ها میلیون‌ها دلار برای شبکه‌ها و کانال‌های ماهواره‌ای و فضای مجازی به زبان فارسی علیه نظام جمهوری اسلامی هزینه کردند تا ریشه تفکر شهدا را از ذهن جوانان ما پاک کنند ولی موفق نشدند و سیلی خوردند.

سردار یزدی در پایان تصریح کرد: همه ما نگران وضعیت اقتصادی مردم و اشتغال جوانان هستیم و تمام مسئولان هم باید در این زمینه‌ها پاسخگوی ملت و جوانان باشند.

در پایان این مراسم که با شعرخوانی صابر خراسانی همراه بود، از ۱۱۷ خانواده شهید و شهدای مدافع حرم تقدیر به عمل آمد.

 

یک دیدگاه