معاون فرهنگی دانشگاه تهران در اختتامیه اولین جشنواره ایده‌پردازی هوایی و هوانوردی مطرح کرد: دستگاه‌های اجرایی کشور، اجرای بخشی از مأموریت‌های خود را به دانشجویان بسپارند

اختتامیه اولین جشنواره ایده‌پردازی هوایی و هوانوردی با حضور دکتر مجید سرسنگی معاون فرهنگی دانشگاه تهران، مهندس احمد بیرانوند مشاور عالی ستاد توسعه فناوری و صنایع دانش‌بنیان هوایی و هوانوردی معاونت علمی ریاست جمهوری، دکتر محمدرضا زالی، رئیس دانشکده کارآفرینی دانشگاه تهران و جمع کثیری از دانشجویان و محققان جوان کشور، دوشنبه ۳۰ بهمن ۱۳۹۶ در باشگاه دانشجویان دانشگاه تهران برگزار شد.

دکتر مجید سرسنگی، معاون فرهنگی دانشگاه تهران ضمن تسلیت ایام شهادت حضرت فاطمه‌(س) و حادثه دلخراش سقوط هواپیمای تهران- یاسوج، گفت: متأسفانه دو تن از دانشجویان دانشگاه تهران نیز جزء مسافران این پرواز بودند و به همین دلیل غصه ما از این رخداد بیشتر شد. امیدواریم تدابیری اندیشیده شود تا کمتر شاهد این اتفاقات باشیم. حادثه در همه کشورها و از جمله کشورهای توسعه یافته نیز رخ می‌دهد اما در برخی از کشورها از جمله کشور ما میزان این حوادث بالاست و دلایل آن هم دلایلی است که به نظر می‌رسد با کمی تدبیر می‌توان آنها را برطرف کرد. هرچند که متأسفانه در سال ۹۶، شاهد رخدادهای تأثرباری برای کشور بودیم، اما آرزو می‌کنم سال جدید سالی خوش و با برکت برای همه مردم و هم‌میهنان ما باشد.

وی با بیان اینکه برگزاری جشنواره ایده‌پردازی هوایی و هوانوردی کار بسیار دشواری بوده است، ضمن تشکر از دانشجویان برای مشارکت در برگزاری این جشنواره، گفت: امیدواریم کماکان حمایت‌های خوب معاونت علمی و فناوری رئیس‌جمهور ادامه داشته باشد. ما در کشور مشکلات زیادی داریم و در این شکی نیست؛ کمبود امکانات در کشور زیاد و امکانات به میزان نیازهای جامعه علمی کشور نیست. اما من به یک چیز اعتقاد دارم، درست است که کاستی‌های زیادی داریم و نیازها و مشکلات زیادی هم داریم اما در عین حال هنوز از ظرفیت‌های موجود تمام و کمال استفاده نکرده‌ایم.

معاون فرهنگی دانشگاه تهران، مهم‌ترین ظرفیت موجود در پیشرفت کشور را نیروی جوانان و دانشجویان دانست و گفت: این نیروی پرقدرت در تشکل‌های علمی جمع شده‌اند ولی ما هنوز نتوانسته‌ایم از آنها کاملا استفاده کنیم. در دانشگاه تهران ۱۸۰ انجمن علمی فعالیت می‌کنند، اما ما به این هم قانع نیستیم و اعتقاد داریم که در طول برنامه سوم توسعه دانشگاه تهران این رقم می‌تواند به سه برابر افزایش پیدا کند.

دکتر سرسنگی با تأکید بر لزوم استفاده از ظرفیت انجمن‌ها، اظهار کرد: من مطمئنم این جشنواره می‌تواند آثار مناسبی در سال‌های آینده هم برای کشور و هم برای جامعه علمی داشته باشد. این جشنواره و بسیاری دیگر از جشنواره‌ها توسط تعدادی جوان سخت‌کوش، با استعداد و متعهد در یک انجمن علمی برگزار شده است که شاید سازمان‌های عریض و طویل نتوانند یک درصد آن را هم انجام دهند.

این استاد دانشگاه تهران، تأکید کرد: اگر سازمان‌های عریض و طویل اجرایی کشور بخشی از مأموریت‌های خود را به دانشجویان بسپارند هم بهتر و ارزان‌تر برگزار خواهد شد و هم به فضای نشاط دانشجویان افزوده می‌شود. امیدواریم مسئولان به این نکته توجه کنند و با سرمایه‌گذاری اندک بتوانیم طیف وسیعی از دانشجویان را فعال کنیم.

معاون فرهنگی دانشگاه تهران، در ادامه سخنان خود گفت: باید دانشجویان را برای انجام کارهای بزرگ آماده کنیم هرچند که آنها نیز باید خود پا پیش بگذارند. خیلی از ایده‌ها می‌تواند تبدیل به ایده‌های بزرگی در این مملکت شود. بسیاری از جوانان در زمان جنگ کارهایی کردند که باورنکردنی است. این جوانان آن زمان ارزشمند بودند و به آنها توجه می‌شد، اما متأسفانه امروزه قشری از مدیران اجرایی کشور با سن بالا حاضر نیستند بپذیرند که همین جوانان که توانستند در دهه ۶۰ با تلاش خود این کشور را نجات دهند، می‌توانند امروز هم همین کار را بکنند.

دکتر مجید سرسنگی با بیان اینکه ما در کشورمان بین ایده تا تولیدِ محصول با یک حلقه مفقوده روبه‌رو هستیم، افزود: ایده‌های خوبی وجود دارد اما جریان و زیرساختی که بخواهد این ایده‌ها را به محصول تبدیل کند، نداریم که این یک ضعف است. مطمئنا اگر این حلقه مفقوده یافت نشود، برگزاری هزار جشنواره هم فایده ندارد و نهایتا جوانان دانشجو عاصی می‌شوند و فرار مغزها پیش می‌آید.

معاون فرهنگی دانشگاه تهران بر استفاده از ظرفیت پارک علم و فناوری این دانشگاه به عنوان یکی از جامع‌ترین پارک‌های کشور برای حمایت از دانشجویان تأکید کرد و در ادامه گفت: پارک علم و فناوری دانشگاه تهران می‌تواند از ابتدای برگزاری جشنواره‌ها و ایده‌پردازی جوانان و دانشجویان در کنار آنها باشد تا یک ایده خوب به محصول تبدیل شود. ما باید فرآیند تکامل را در دانشگاه تهران ایجاد کنیم و راه آن ارتباط دانشجویان با پارک علم و فناوری است.

وی به حوزه کارآفرینی نیز اشاره کرد و اظهار داشت: کارآفرینی یکی از محورهای برنامه سوم توسعه دانشگاه تهران است. الان دیگر دنیا، دنیایی نیست که دانشگاه به کارآفرینی توجه نداشته باشد. ما باید برای آینده دانشجویان و مسئولیت‌پذیری اجتماعی آنها برنامه‌ریزی کنیم. نباید این‌طور باشد که دانشجویان بیایند سر کلاس‌ها مطلبی یاد بگیرند و یک مدرکی به آنها داده شود و فارغ‌التحصیل شوند. ما باید درباره حضور اجتماعی دانشجویان فکر کنیم.

دکتر سرسنگی مسئولیت دانشگاه را ساختن انسان‌هایی دانست که به درد جامعه بخورند و در آن مشارکت داشته باشند.

معاون فرهنگی دانشگاه تهران از برگزاری جشنواره بزرگ کارآفرینی این دانشگاه در آینده نزدیک خبر داد و گفت: صنعت هوافضا امروز یکی از مباحث مهم جهان است که باعث شده تا بعضی از کشورها با داشتن آن برتری خود را به رخ بکشند. بنابراین ما هم باید به این حوزه کاملا توجه کنیم.

در ادامه این مراسم مهدی تاج‌پور، دبیر این جشنواره در مراسم اختتامیه با بیان اینکه جشنواره ایده‌پردازی هوایی و هوانوردی از اردیبهشت امسال آغاز به کار کرده است، گفت: در این جشنواره ۳ کارگاه خلاقیت و نوآوری، طراحی و تدوین کسب و کار و ایده‌پردازی در صنعت هوانوردی برگزار شد.

تاج‌پور با بیان محورهای این جشنواره شامل بهینه‌سازی مصرف سوخت، کاربردهای نوین وسایل پرنده، ایمنی پرنده‌های بدون سرنشین و کاربرد فناوری‌های نوین در طراحی هواپیما خاطرنشان کرد: این جشنواره با مشارکت همه کانون‌های علمی دانشگاه‌های سراسر کشور به ویژه انجمن‌های هوا و فضا برگزار شده است.

در ادامه این مراسم، مهندس احمد بیرانوند درباره مسئولیت‌های اجتماعی در دانشگاه، گفت: احساس می‌کنم برای جسور کردن دانشجویان باید اساتیدی در دانشگاه به کار گرفته ‌شوند که در حوزه اجرایی هم سابقه فعالیت داشته باشند. نباید کسانی با نداشتن سوابق اجرایی، کارآفرینی تدریس کنند. صرف اینکه یک نفر با مدرک تحصیلی بالاتر به دانشجویان تدریس کند ثمری برای آنها ندارد و این در حوزه دانشگاه یک آفت است.

مشاور عالی ستاد توسعه فناوری و صنایع دانش‌بنیان هوایی و هوانوردی معاونت علمی ریاست جمهوری، با تأکید بر اینکه ارتباط صنعت و دانشگاه یک کار تشریفاتی نیست، افزود: باید برای این ارتباط برنامه‌ریزی‌های لازم با دقت صورت گیرد. کسانی که جسارت ایده‌پردازی دارند وارد این حوزه می‌شوند. اکنون سازمان‌های بزرگی داریم که به ایده‌های برتر دانشجویان جایزه می‌دهند اما در حوزه هوایی پروسه متفاوت است؛ چون در این حوزه ایده‌ها به راحتی به نتیجه نمی‌رسد و زمان‌بر است.

بیرانوند در پایان گفت: بحث تجاری‌سازی صنعت هوایی چند سالی است که از حوزه دولتی خارج شده و صنایع دانش‌بنیان توانسته‌اند این کار را انجام دهند و در واقع همین دانشجویان بودند که این اتفاق را رقم زدند. ما اگر بتوانیم حوزه تجاری‌سازی را در بین همین ایده‌ها فعال کنیم، مطمئنا در سال‌های آینده صنایع دانش‌بنیان از دانشجویان دعوت خواهند کرد و ایده‌های برتر می‌توانند بخشی از حوزه صنایع هوایی را برعهده بگیرند.

در بخش دیگری از اختتامیه اولین جشنواره ایده‌پردازی هوایی و هوانوردی؛ دکتر محمدرضا زالی، رئیس دانشکده کارآفرینی دانشگاه تهران در این مراسم، اظهار داشت: یک دیده‌بان جهانی کارآفرینی وجود دارد که متولی پایش کارآفرینی، بزرگترین و تخصصی‌ترین برنامه در حوزه کارآفرینی است. براساس آمار این دید‌ه‌‌‌بان، نرخ استارت‌آپ‌ها در فرانسه حدود ۳.۲ درصد است در حالی که در ایران در سال ۲۰۱۷، ۱۳.۳۴ درصد بوده است. یعنی از هر ۱۰۰ نفر بزرگسال ایرانی در ۴۲ ماه گذشته ۱۳ استارت‌آپ راه‌اندازی شده است.

دکتر زالی با تأکید بر اینکه حمایت از استارت‌آپ‌ها در ایران اقدامی بسیار هوشمندانه است، خاطرنشان کرد: از هر ۱۰۰ کسب‌وکار جدید در کشور، ۱۷ مورد نوآورانه و بقیه غیرنوآورانه است. استراتژی اوباما در کاخ سفید کارآفرینی فناورانه بود. این کارآفرینی است که می‌تواند برای ما ارزش افزوده ایجاد کند. این آمارها نشان می‌دهد که ما خیلی مسئولیت‌های سنگینی داریم و باید تلاش کنیم که دانشگاه کارآفرین در کشور تصویب شود.

رئیس دانشکده کارآفرینی دانشگاه تهران، ادامه داد: براساس آمار ۲۰۱۷ حدود ۳۴ درصد قصد کارآفرینانه در ایران بوده است، یعنی از هر ۱۰۰ نفر ۳۴ نفر قصد دارند که کارآفرینی کنند. همچنین حدود ۳۶ درصد مردم با قصد ایده کارآفرینانه وارد حوزه کارآفرینی می‌شوند. براساس پایشی که انجام شده است، ۵۵ درصد دانشجویان فنی و ۵۳ درصد دانشجویان علوم‌اجتماعی و رفتاری قصد کارآفرینانه دارند و این محتوای ایده‌های آنها است که براساس درآمدمحور بودن و محصول محور بودن متفاوت است.

دکتر زالی با تأکید بر اینکه کیفیت کارآفرینی بسیار مهم است و باید استارت‌آپ‌های کشور نوآورانه باشند، گفت: باید ایده‌ها به سمت ایده‌های خلاقانه در حوزه تکنولوژیک سوق داده شود. اکنون شرایط اقتصادی کشور دانشگاه‌ها را به سوی صنعت رهنمون کرده است و ما بر این باوریم که به هر طریقی باید با صنعت در ارتباط باشیم.

در پایان مراسم اختتامیه جشنواره ایده‌پردازی هوایی و هوانوردی، از برگزیدگان این جشنواره توسط دکتر مجید سرسنگی، معاون فرهنگی دانشگاه تهران و مهندس احمد بیرانوند، مشاورعالی ستاد توسعه فناوری و صنایع دانش‌بنیان هوایی و هوانوردی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری تقدیر به عمل آمد.

گفتنی است، تیم پیشگامان موتور – ژنداتور (PEG) رتبه اول، مهدی عزیزی و حمیدرضا مرادزاده رتبه دوم و آرش جعفری رتبه سوم این جشنواره را از آن خود کردند و فؤاد مسلم، امیر سپهری و علیرضا سپهری شایسته تقدیر شناخته شدند.

 

یک دیدگاه