کمیسیون تخصصی فرهنگی نظارت، ارزیابی و تضمین کیفیت در باغ‌موزه نگارستان تشکیل جلسه داد

ششمین جلسه کمیسیون تخصصی فرهنگی نظارت، ارزیابی و تضمین کیفیت وزارت علوم، تحقیقات و فناوری به میزبانی معاونت فرهنگی دانشگاه تهران، سه شنبه ۱۷ بهمن ۱۳۹۶ در باغ‌موزه نگارستان برگزار شد.

در ابتدای این جلسه، دکتر کیومرث فرح‌بخش رئیس کمیسیون تخصصی فرهنگی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، ضمن تأکید بر کارآمد بودن جلسات این کمیسیون، گفت: امیدواریم این جلسه نیز دستاوردها و نتایج خوبی در راستای رسیدن به یک مدل جامع در زمینه ارزیابی و تضمین کیفیت فعالیت‌های فرهنگی در دانشگاه‌ها داشته باشد. در این زمینه دانشگاه‌هایی که با برنامه‌ریزی، فعالیت‌های فرهنگی داشته‌اند، گزارشی از عملکرد خود ارائه می‌کنند که بتوان در مجموع به یک مدل جامع از آن‌ها دست یافت.

وی در ادامه افزود: امیدوارم تحقیقات و بررسی‌های ما تا اردیبهشت ۱۳۹۷ به نتیجه برسد و در این ماه همایش سالانه ارزیابی در مجموعه وزارت علوم، تحقیقات و فناوری خواهیم داشت که برای اولین‌بار بخشی از آن همایش به بررسی مسائل فرهنگی و ارزیابی و نظارت و پایش فرهنگی اختصاص خواهد داشت.

دکتر فرح‌بخش در پایان، اظهار کرد: هدف ما از برگزاری این جلسات نقد و بررسی فعالیت‌های ارائه شده در دانشگاه‌ها نیست بلکه می‌خواهیم با مدلی که داشته‌اند آشنا شویم و بتوانیم از این مدل استفاده کنیم و بیاموزیم.

در ادامه این جلسه، دکتر مجید سرسنگی معاون فرهنگی دانشگاه تهران ضمن تأکید بر لزوم ارزیابی کیفیت فعالیت‌های فرهنگی در دانشگاه گفت: درست است که مؤلفه‌های فرهنگی بیشتر کیفی هستند تا کمی، اما با این وجود می‌توان از ارزیابی برخی مؤلفه‌های کمی نتایجی را برای ارتقای کیفی امور این حوزه به دست آورد.

این استاد دانشگاه، در زمینه جذب دانشجویان به فعالیت‌های فرهنگی، تأکید کرد: کار فرهنگی از نظر من، فارغ از اینکه در کجای جهان باشیم و یا چه ملیت و قومیتی داشته باشیم، بر چند اصل استوار است؛ نکته اول بحث اعتمادسازی است. یعنی اگر نتوانید اعتماد مخاطب را جلب کنید، هر کاری انجام دهید نتیجه عکس می‌دهد. نکته دوم منش و رفتار فرهنگی خود ما به عنوان مسئولان و فعالان این حوزه است؛ یعنی در درجه اول باید نشان دهیم که خودمان دارای منش فرهنگی هستیم. موضوع مهم و تأثیرگذار دیگر این است که باید برای سلیقه‌های گوناگون برنامه‌های متناسب داشته باشیم. نمی‌توان برای فرهنگ در دانشگاه و یا جامعه یک نسخه واحد نوشت. باید برای ذائقه‌های مختلف برنامه‌های فرهنگی مختلف در نظر گرفت.

در ادامه این جلسه، دکتر محمدعلی زارع چاهوکی مدیرکل فرهنگی و اجتماعی دانشگاه تهران به ارائه گزارشی از فعالیت‌های انجام شده در زمینه نظارت و ارزیابی کیفیت حوزه فرهنگی و اجتماعی در دانشگاه تهران پرداخت و شاخص‌های ارزیابی حوزه فرهنگی دانشگاه را معرفی کرد.

سپس، دکتر حمید پیروی رئیس مرکز مشاوره دانشگاه تهران، گزارشی را از ارزیابی وضعیت آسیب‌های روانی و اجتماعی دانشجویی ارائه کرد و بر لزوم توجه جدی‌تر همگان برای به حداقل رساندن آسیب‌های موجود در دانشگاه تأکید کرد.

در ادامه جلسه اعضای این کمیسیون سؤالاتی را در رابطه با نحوه مدیریت فرهنگی در دانشگاه تهران مطرح کردند که این سؤالات از سوی مسئولین فرهنگی دانشگاه پاسخ گفته شد.

در پایان این جلسه نیز، اعضای حاضر در از بخش‌های مختلف باغ‌موزه نگارستان بازدید کردند.

 

یک دیدگاه