نشست خبری هجدهمین جشنواره تئاتر تجربه برگزار شد

نشست خبری هجدهمین جشنواره تئاتر تجربه با حضور دکتر مجید سرسنگی، مهندس فریدون علیاری، دکتر رحمت امینی، دکتر محمدعلی زارع چاهوکی، امیر حسین حریری و جواد کاوندی، یکشنبه ۲۳ مهر در تالار امیر کبیر دانشگاه تهران برگزار شد.

در ابتدای این نشست، دکتر مجید سرسنگی معاون فرهنگی دانشگاه تهران ضمن خوش‌آمد‌گویی به نمایندگان رسانه‌های حاضر در جلسه، در تشریح هجدهمین جشنواره تئاتر تجربه گروه هنرهای نمایشی پردیس هنرهای زیبای ئانشگاه تهران، گفت: خوشحالم که جشنواره تئاتر تجربه به تمام فراز و نشیب‌هایی که داشته، امسال یک بار دیگر به همت دانشجویان خوب ما در گروه تئاتر دانشگاه تهران برگزار می‌شود.

معاون فرهنگی دانشگاه تهران ضمن تشکر از عوامل برگزاری این جشنواره، با اشاره به گذشته جشنواره تئاتر تجربه، اظهار کرد: در اواخر دهه شصت، بحثی در گروه هنرهای نمایشی ایجاد شد با این مضمون که ما چه کار می‌توانیم انجام دهیم که از یک طرف، دانشجویان بتوانند پیوندی بین آموزه‌هایی که در کلاس‌های درسی از آن بهره می‌برند و کار عملی خودشان داشته باشند و از طرف دیگر استعدادهای جوان را به محیط تئاتر کشور معرفی کنیم. در آن زمان همان‌طور که می‌دانید، جشنواره‌ای به نام جشنواره تئاتر دانشجویان توسط جهاد دانشگاهی برگزار می‌شد که فکر می‌کنم حدود ۱۲ دوره هم برگزار شد. پس از آن هم وزارت علوم، تحقیقات و فناوری یک جشنواره را برگزار کرد؛ اما جشنواره تئاتر تجربه هدفش این بود که ماحصل دانشی که بچه‌ها در کلاس‌های درسی تئاتر از اساتید می‌آموزند را روی صحنه‌های اجرایی تئاتر به نمایش بگذارد.

سرسنگی در ادامه افزود: اینگونه کسانی که نمایشنامه‌نویسی می‌خوانند فرصت دارند که نمایشنامه‌هایی را بنویسند که روی صحنه اجرا شوند. کسانی که کارگردانی می‌خوانند بتوانند کاری را کارگردانی کنند که روی صحنه به اجرا درآید به همین ترتیب بازیگران، طراحان و …. در واقع جشنواره تئاتر تجربه فرصت مغتنمی است برای اینکه دانشجویان تئاتر دانشگاه تهران بتوانند تجربه‌های نو تئاتری خود را در معرض دید قرار دهند.

وی تاکید کرد: ما از دیرباز اعتقاد داشتیم و داریم که تئاتر دانشگاهی یک تئاتر پیشرو است. تئاتر دانشگاهی نباید مقلد تئاتر حرفه‌ای یا نیمه حرفه‌ای کشور باشد. تئاتر دانشجویی و تئاتر دانشگاهی باید حرف‌های تازه‌ای برای تئاتر کشور داشته باشد و آدم‌ها از حوزه‌های مختلف باید بیایند این کارها را ببینند و از دستاوردهایی که دانشجویان ما در کارهای خودشان دارند، در فضاهای بیرون از دانشگاه استفاده کنند.

استاد تئاتر دانشگاه تهران، تصریح کرد: توقع و تلقی ما از جشنواره تئاتر تجربه و فعالیت‌های تئاتری دانشجویان و دانشگاهیان، تلقی یک تئاتر پیشرو و تجربه‌گر است تئاتری که بتواند مرزهای سنتی اجرا را در نوردد و به یافته‌های جدیدی در حوزه تئاتر برسد. البته نمی‌خواهم بگویم جشنواره تئاتر تجربه توانسته است در همه این سال‌ها به همه این اهداف دست پیدا کند اما جزء جشنواره‌هایی بوده که تلاش کرده به این اهداف دست پیدا کند. خوشحالم که در هجدهمین دوره این جشنواره با همتی که همه دوستان به خصوص دبیر جشنواره به کار بستند تا حد زیادی هویت اصلی جشنواره تئاتر تجربه را احیا کردند و امیدوارم این یک فتح بابی باشد برای اینکه از این پس تئاتر تجربی هر چه بیشتر خودش را از جشنواره‌های معمول و تا حدی بی‌حاصل که فقط برگزار می‌شود که یک اسم باشد و هیچ ثمری برای تئاتر کشور ندارد، دور کند و تبدیل به یک جشنواره مؤثر و آینده‌ساز شود.

دکتر مجید سرسنگی در پایان سخنانش، گفت: از رئیس محترم دانشگاه تهران سپاسگزارم که این جشنواره را سرمایه اجتماعی دانشگاه خواندند و در نظر دارند از سال‌های آینده ردیف بودجه مشخصی برای آن تعیین کنند. معاونت فرهنگی دانشگاه به شدت از فعالیت‌های فرهنگی، هنری و اجتماعی‌ای که توسط خود دانشجویان سازماندهی شود، استقبال می‌کند و در مدت حضورم در این معاونت سعی کردیم با حمایت از فعالیت‌های دانشجویی فضای فرهنگی دانشگاه را با نشاط نگه داریم. دانشگاه تهران همان‌طور که در زمینه علم و دانش پیشرو، بهترین و معتبرترین دانشگاه کشور و منطقه است در حوزه فرهنگی و هنری هم همین طور باشد. مهم‌ترین جشنواره‌ای که بعد از جشنواره تئاتر تجربه برگزار خواهد شد، اولین جشنواره فرهنگ دانشگاه تهران است که در آذرماه امسال برگزار می‌شود و مجموعه‌ای از دستاوردهای فرهنگی، هنری و اجتماعی دانشجویان را در معرض دید قرار می‌دهد.

در ادامه این نشست، مهندس فریدون علیاری معاون مالی اداری پردیس هنرهای زیبا و عضو شورای سیاستگزاری جشنوراه تئاتر تجربه، گفت: آن زمانی که مرکز تئاتر تجربی دانشگاه تهران شکل گرفت، دکتر سرسنگی اداره و مدیریت مرکز را به عهده داشتند و به بهترین نحو فعالیت‌های مرکز انجام می‌شد و آن فعالیت‌ها در جامعه تئاتر ایران بسیار بسیار مؤثر بود. این مرکز همان‌طور که دکتر سرسنگی اشاره کردند، فراز و نشیب‌هایی داشته بر حسب علاقه‌مندی‌های دانشجویان هر دوره نقاط اوج داشته نقاط ضعف هم داشته اما به مو رسیده و پاره نشده و مستدام بوده است. امسال از آن سال‌هایی است که رو به اوج است و هدف ما این است که در اوج بمانیم و فراز بیشتری داشته باشیم.

علیاری در زمینه مسائل مالی جشنواره، اظهار کرد: دانشگاه است و یک سری مقررات و آیین‌نامه‌ها؛ من به عنوان معاون مالی اداری تا جایی که امکان داشته کمک کرده‌ام و نگذاشته‌ایم این کار زمین بماند. در عین حال یک نکته وجود دارد که من همیشه به دانشجویان عرض کرده‌ام، تئاتر تجربه در تمام زمینه‌هایش تجربه است؛ این نیست که یک اعتبار کلانی بگذاریم و بگوییم تجربه کنید اتفاقا اعتبار کم‌تر انسان را وادار به فکر کردن می‌کند. اقای اصغر فرهادی با ۴ عدد لاستیک مستعمل اتومبیل، «ماشین‌نشین‌ها» را اجرا کرد یعنی تنها هزینه‌ای که کرد خرید ۴ لاستیک کهنه بود؛ «ماشین‌نشین‌ها» آن سال اول شد و اقای فرهادی رشد کرد و امروز به این جایگاهی که هست رسید.

وی تاکید کرد: ما نمی‌گوییم پول لازم نیست ولی این‌طور هم نیست که مثل یک تئاتر حرفه‌ای به آن نگاه کنیم. من معتقدم امکانات در یک حدی لازم است و بیش از آن را باید تجربه کرد. هدف کسب تجربه است و جشنواره عرصه نمایش برازندگی فکر و ایده است. پول لازم است اما محوریت و تمرکز بر روی فکر و نوآوری است.

دکتر رحمت امینی، مدیر گروه هنرهای نمایشی پردیس هنرهای زیبای دانشگاه تهران، در ادامه این نشست با اشاره به اینکه دبیرخانه جشنواره در این پردیس مستقر است، گفت: معتقدم باید کار را به دست دانشجویان سپرد و با یک نظارت کلی به کار آنها توجه کرد. می‌دانیم که جشنواره‌های این چنینی به نوعی بازتاب‌دهنده وضعیت آموزشی، علمی و پژوهشی دانشگاه‌ها هستند و در فراخوان این دوره جشنواره تئاتر تجربه هم می‌توان دانش روز را دید که بسیار آرمانگرایانه تدوین شده‌اند. امیدوارم در ایام برگزاری جشنواره شاهد اتفاقات خوبی باشیم.

امینی درباره روند انتخاب دبیر جشنواره توضیح داد: ما برای انتخاب دبیر هر دوره فرآیندی را طی می‌کنیم که جواد کاوندی دبیر این دوره طی همین فرایند انتخاب شده است. به این ترتیب که مرکز تئاتر تجربی که بازوی همکاری ما است اطلاعیه‌ای را صادر می‌کند که بر اساس آن افراد علاقه‌مند به دبیری جشنواره برنامه‌ها و رزومه کاری خود را ارائه می‌دهند که از میان آنها یک نفر انتخاب می‌شود. تلاش ما این است که فرآیند به شکلی پیش برود که در روز اختتامیه جشنواره دبیر دوره بعد معرفی شود.

در ادامه دکتر زارع مدیر کل فرهنگی اجتماعی دانشگاه تهران و امیرحسین حریری مدیر مرکز تئاتر مولوی توضیحاتی در زمینه برگزاری این جشنواره ارائه کردند.

سپس جواد کاوندی دبیر جشنواره تئاتر تجربه با بیان اینکه رویکرد فراخوان این دوره از جشنواره آموزشی است که نظریه‌ای پشت آن قرار دارد، گفت: فراخوان این دوره از جشنواره طبق نظریه تئاتر اقلیتی رویکرد و محوریتی دارد که بخش‌های مختلفی در آن ذکر شده است.

وی از پنج بخش مختلف صحنه‌ای، پژوهشی، نمایش‌نامه نویسی، پوستر، عکس و تیزر در این دوره از جشنواره خبر داد و گفت: در بخش صحنه‌ای مدت زمان نمایش‌ها ۳۰ دقیقه است و تصمیم گرفتیم تا به صورت تخصصی‌تر به آن نگاه داشته باشیم و فقط دانشجویان تئاتر در این بخش فعالیت داشته‌ باشند. در بخش هنرهای اجرایی سه بخش اجرا، اجرای منهای تئاتر و غیاب اجرا وجود دارد. در بخش پژوهش مقاله‌های علمی در نظر گرفته‌شده که برای هر کدام از آن‌ها یک جایزه مجزا تعریف شده تا بتوانیم شاهد آثار متعددی باشیم.

در پایان این نشست رسانه‌ای دکتر مجید سرسنگی در پاسخ به پرسشی در ارتباط با اینکه این جشنواره با جشنواره‌های مشابه موازی‌کاری دارد یا خیر، بیان کرد: جشنواره تئاتر تجربه لیگ دسته دو نیست و خودش هویت مستقلی دارد. امیدوارم جشنواره‌های دیگر مثل جشنواره تئاتر دانشگاهی و جشنواره‌های حرفه‌ای مانند جشنواره تئاتر فجر و جشنواره آیینی و سنتی نیز هویت مستقل خود را داشته باشند چون اگر این اتفاق رخ دهد ما دیگر نگران موازی‌کاری جشنواره‌ها نخواهیم بود.

گفتنی است افتتاحیه این جشنواره شنبه ۲۹ مهر از ساعت ۱۷:۳۰ در تالار شهید آوینی پردیس هنرهای زیبای دانشگاه تهران برگزار خواهد شد و از ۴ چهره شاخص و مفاخر رشته هنرهای نمایشی تقدیر خواهد شد و پوستر جشنواره به صورت رسمی رونمایی می‌شود.

هجدهمین جشنواره تئاتر تجربه از ۹ تا ۱۹ اسفند سال ۱۳۹۶ برگزار خواهد شد.

.

– بروشور فراخوان هجدهمین جشنواره‌ تئاتر تجربه

– فایل word ؛ خلاصه فراخوان هجدهمین جشنواره تئاتر تجربه جهت همکاران رسانه

.

یک دیدگاه