یادداشت فریبا حاج دایى درباره نمایش «فالو می»

چرا باید نمایش«فالو می» را ببینیم؟

این روزها تئاتر مولوی پذیرای نمایشی بسیار گیراست. «فالو می» اثر دستِ «پیتر شفر». نمایشنامه‌‏نویسی که از نمایشِ «آمادئوسِ» او «میلوش فورمن» فیلمِ بسیار موفق آمادئوس را ساخت که حلاوت آن هنوز زیر دندان خیلی از تماشاگران آن فیلم هست. آثار پیتر شفر ترکیبی است از درام فلسفی و کمدیِ هجوآمیز که به نمایشنامه‌هایش عطر و طعم خاصی می‌بخشد و «فالو می» نیز همین عطر را داراست و انگار کارگردانیِ درخشانِ «کوروش سلیمانی» آن را معطرتر هم کرده است. کوروش سلیمانی هنرمندی است که تا همین اخیر بازیگری‌اش در عرصه تئاتر و سینما خیره‌مان می‌کرد و حالا دراماتورژی و کارگردانی او ما را انگشت به دهان کرده است.

کمدیِ انگلیسیِ تک‏ پرده ‏ایِ «فالو می» دربارۀ زناشویی و ارتباط بینِ دو همسر است. بین شوهری که میان‌سال و خانه‌گمان است و از همسرش می‌خواهد دنیا را فقط با عینک او ببیند و تفسیر کند و زنی که مصر است تا خصوصیات فردی خود را نگاه دارد و دنیا را خود تجربه کند و خود مفسرِ اتفاقاتِ آن باشد. مرد که می‌بیند زن افسار نمی‌دهد و مَرکَب خود را می‌راند و تسلیمِ اطاعت کورکورانه‌ای که مرد از او می‌خواهد نمی‌شود گمان می‌برد که لابد همسرش به کج‌راهه می‌رود و به دامِ رابطه‌ای خارج از عرف و قانون افتاده است پس دست به دامنِ شرکتی می‌شود تا کارآگاه خصوصی برای او بفرستد تا بتواند سر از کارهای زنش درآورد و اینجا تازه اول ماجراست.

نمایش با لحنی کاملا بی‌طرف و غیرمغرضانه ارائه می‌شود و بازیِ هر سه بازیگرِ آن: وحید آقاپور، مسعود میرطاهری و مریم داننده‌فرد، که بازیگرانِ گروه تئاتر بیستون با تهیه‌کنندگیِ کوروش سلیمانی هستند، کاملاً درخور و قابل قبول است. طنزِ زیرجلدی اثر به طور کامل در اجرا درآمده است و اجرای خوبِ اثر نه‌تنها از قدرت متن کم نکرده که چیزی هم به آن افزوده است. اجرا یک‌دست است و هیچ پراکندگی ندارد و دکور و طراحی و رنگ‌آمیزی صحنه هم هارمونیِ کاملی دارد و مجموعه این‌ها به اضافۀ بیانِ شمرده و فارغ از جیغ و هیاهویِ بازیگران باعث شده که متن دست و پا نزند و به راحتی با مخاطبش ارتباط برقرار کند و هم او را بخنداند و هم ذهنِ او را به چالش بکشد و دچار سؤالات بی‏شماری درباره ماهیتِ روابطِ بین دو نفر به خصوص دو همسر کند. مرز فردیت هر یک از دو نفرِ زن و شوهر کجاست؟ هریک از دو همسر تا چه میزان مجازند در کارهای یکدیگر مداخله کنند و در درون دیگری سرک بکشند؟ آیا حفظِ صمیمیت بین آن دو جاودانی است و یا نیاز به مراقبتِ روبه‌روز دارد؟ آیا می‌توان از نفر سومی برای بهبودی و مراقبت از رابطۀ شکنندۀ زناشویی سود برد؟

کسی که در این نمایش به دادِ زن و شوهر می‌رسد تا شاید روابط‌شان بهبود یابد آدمی است از جنمِ «زوربا»ی معروف. همه فن حریف و هیچ فن حریفی که زندگی را خوب می‌شناسد و این شناخت الزاما حاصلِ خواندن نیست که از لمسِ دقیقِ زندگی می‌آید.

متنی ماندگار است که راه‏ حل ندهد و باورهایِ معمول و مرسوم و عادت شدۀ ذهن را قلقلک بدهد و ذهن را به چون و چرا وادار کند و در تئاتر اجرایی ماندگار است که بتواند قابلیت‌های متن را افزون کند. به گمان من نمایش «فالو می» به این دو مهم فائق آمده و نمایشی است که حیف است به دیدارش نرویم و نبینیمش.

.

لازم به‌ یادآوری است؛

نمایش «فالو می» از تاریخ ۲۶ مرداد تا ۲۳ شهریور، ساعت ۱۹/۳۰ در سالن اصلی تالار مولوی به‌صحنه می‌رود.

نویسنده: پیتر شفر

مترجم: على منصورى

کارگردان و دراماتورژ: کورش سلیمانى

بازیگران (به ترتیب ورود به صحنه): وحید آقاپور، مسعود میرطاهرى، مریم داننده فرد

.

یک دیدگاه